Ознака: илир мета
Свет 18.01.22 | 12:22

Мета: Нема причина да жалам што немав средба со Ердоган

Албанскиот претседател Илир Мета вчера не се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на неговата посета на Албанија, бидејќи имал набиена агенда,...

Македонија 12.01.22 | 11:43

Ковачевски – Мета: Македонија и Албанија исполнија се, на ред е ЕУ

Република Македонија и Република Албанија како соседни пријателски земји, делат исти вредности и имаат заедничка иднина. Таа заедничка иднина е во ЕУ и убеден сум дека...

Македонија 12.01.22 | 08:05

Koвачевски на средба со Илир Мета

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски денеска во седиштето на партијата ќе оствари средба со албанскиот претседател Илир Мета. Мета...

Македонија 11.01.22 | 21:44

Мицкоски и Николоски на работна вечера со Илир Мета

На работна вечера со нашиот пријател претседателот на Албанија, Илир Мета. За заедничките предизвици, градењето мостови и иднината која мораме да ја обезбедиме. Македонија...

Македонија 10.01.22 | 08:40

Посебен сообраќаен режим, претседателот на Албанија Илир Мета од денеска во посета на Македонија

Претседателот на Албанија Илир Мета од денеска ќе престојува во тридневна официјална посета на Република Македонија. За време на посетата, Мета ќе има средба со претседателот...

Скопје 09.01.22 | 14:20

Автомобилите оставете ги дома: Доаѓа албанскиот претсдател, половина Скопје ќе биде затворено

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека на 10, 11 и 12.01.2022 (понеделник, вторник и среда) во официјална посета на Република Македонија ќе...