Ознака: илир мета
Балкан 29.09.19 | 12:05

Мета: Не се плашам од мислењето на Венецијанската комисија

Албанскиот претседател Илир Мета е убеден дека со одложувањето на изборите на 30 јуни го бранел Уставот и политичкиот плурализам и оти воопшто не се плаши од мислењето...

Балкан 15.09.19 | 13:37

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето,...

Балкан 09.09.19 | 13:55

Ги одложив изборите за да спречам конфликт, имало планови за палење на Парламентот

Албанскиот претседател, Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија, откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури...

Балкан 12.08.19 | 14:16

Мета побара од Рама и од Баша да се откажат од борбата за власт

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат за изборите на 13...

Балкан 26.07.19 | 23:15

Мета испрати официјално барање ОБСЕ да посредува за надминување на кризата во Албанија

По средбата во Тирана со генералниот секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Томас Гремингер, албанскиот претседател Илир Мета испрати...

Балкан 25.07.19 | 10:49

Албанија бара итно мислење од Венецијанската комисија во врска со разрешувањето на Мета

Албанскиот законодавен дом, по предлог на анкетната комисија побара од Венецијанската комисија итно мислење околу разрешувањето на претседателот Илир Мета. Во барањето...

Балкан 08.07.19 | 14:41

Парламентот ќе заседава за Мета, опозицијата ќе протестира против Рама

Жешко попладне и вечер во најава на политички план ја очекува денеска Албанија. Законодавниот дом во 17часот ја почнува пленарната седница за формирање анкетна комисија...

Балкан 02.07.19 | 13:35

Мета побара предвремени претседателски и парламентарни избори

Албанскиот претседател Илир Мета денеска предложи одржување на предвремени парламентарни и претседателски избори, со цел решавање на политичката криза во Албанија...

Балкан 30.06.19 | 15:55

Илир Мета се разголе

Претседателот на Албанија, Илир Мета, објави фотографија од себе каде заедно со својот пријател се релаксира под сонцето, додека трае гласањето на локалните избори...

Балкан 27.06.19 | 19:53

Мета ги презакажа локалните избори за октомври, Рама одбива нов датум

Албанскиот претседател, Илир Мета ги презакажа локалните избори кои треба да се одржат на 30 јуни, за 13 октомври. Одлуката на Мета следи по најавата на опозицијата за...

Балкан 25.06.19 | 10:36

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна, останувам претседател до 2022

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот,...

Балкан 23.06.19 | 18:28

Изборниот колегиум утре одлучува за судбината на изборите во Албанија

Албанскот изборен колегиум,соопшти дека утре ќе одлучува за судбината на локалните избори на 30-ти јуни, со што ќе се стави крај на судирот меѓу Парламентот и претседателот...

Балкан 18.06.19 | 13:29

Mета со закана до амбасадорите на земјите членки на ЕУ: Ако на 30 јуни има избори, ќе ја извадам војската на улица!

Албанскиот претседател Илир Мета на средбата со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Тирана соопштил дека, како врховен командант ќе ја извади армијата на улица...

Балкан 13.06.19 | 22:38

Го симнаа од власт: Разрешен Илир Мета

Собранието на Албанија денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир...

Балкан 13.06.19 | 20:56

Мета е против одвојувањето на Албанија од Македонија на патот кон ЕУ

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави...

Балкан 13.06.19 | 17:57

Во албанскиот Парламент изгласана Резолуцијата што е прв чекор за смена на претседателот Мета

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите,...

Балкан 13.06.19 | 08:11

Рама: Ако претседателот полудува, реагира Парламентот

Албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија Еди Рама од изборен митинг во градот Дивјак порача дека одлуката на претседателот на Албанија Илир...

Балкан 12.06.19 | 11:51

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според...

Балкан 11.06.19 | 13:56

Мета попладнево пак ќе се обрати, додека Рама е на разговори во Брисел

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето...

Балкан 10.06.19 | 11:58

Албанските социјалисти в четврток почнуваат постапка за разрешување на претседателот Мета

Претседателството на владејачката Социјалистичка партија на седницата одржана по обраќањето на претседателот Илир Мета, донесе одлука за започнување постапка за...