Ознака: илир мета
Балкан 23.11.20 | 12:26

И претседателот заработи казна зошто бил на роденден, казнети и неколку полицајци

Албанскиот претседател Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади, лидерка на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, казнети се со парична казна поради...

Македонија 21.11.20 | 18:51

Албанскиот претседател Мета во посета на Св. Јован Бигорски: Ќе се вратам овде набргу

За мене денеска беше извонредно изненадување да го посетам Бигорскиот Манастир на Свети Јован. Едно исклучително богатство за православните верници и за сето човештво....

Македонија 21.11.20 | 14:44

Мета во Дебар на 111-годшнината од Дебарскот конгрес: Албанско-македонските односи многу добри и стабилни

Албанско- македонските билатерални односи се многу добри, стабилни, во секој поглед, но можеме повеќе пред сè во економоијата и трговската размена, оцени албанскиот...

Балкан 31.10.20 | 12:10

Мета: Државата е заложник на банда контролирана од Сорос

Албанскиот претседател, Илир Мета,гостувајќи во емисија на Тв Клан обвини дека државата е заложник на банда, контролирана од Сорос и оти народот мора еднаш и засекогаш...

Балкан 04.09.20 | 23:59

Албанскиот претседател го „благослови“ договорот меѓу Приштина и Белград

Потпишаниот договор меѓу Приштина и Белград претставува важен чекор кон две цели, прво за нормализација на односите меѓу двете земји и второ за мирот и стабилноста...

Балкан 27.08.20 | 12:57

Мета ги повика Албанците во Црна Гора да учествуваат на неделните избори

Албанскиот претседател Илир Мета преку видео порака на социјалните мрежи ги повика Албанците на Црна Гора да ја искористат историската можност со масовно учество на...

Балкан 08.08.20 | 17:33

Вакa во 1991 година Албанците бегаа во Италија

Албанскиот претседател Илир Мета, потсетувајќи на егзодусот на албанските граѓани на 8 август 1991 година, кон Италија, го нарече тоа сведоштво пред целиот свет за „трагедијата...

Балкан 30.07.20 | 21:10

Мета: Уставните измени се антиуставни и неприфатливи

Денешниот чин на еднострана измена на Уставот и итно неоправдан од Собранието со ограничен легитимитет, е неуставен и неприфатлив, оцени албанскиот претседател Илир...

Балкан 28.07.20 | 18:50

Мета го предупреди Рама со цитат од Линколн: Не мешајте се во Уставот

Албанскиот претседател Илир Мета упати силна порака до владеачкото мнозинството, барајќи од нив да не се мешаат во Уставот. Тој избра цитат на Абрахам Линколн за да...

Балкан 27.07.20 | 15:01

Мета нема да биде разрешен, одлучи албанскиот Парламент

Албанскиот Парламент на денешната пленарна седница со мнозинство гласови ја усвои препораката на парламентарната Анкетна комисија во врска со прашањето околу разрешувањето...

Балкан 16.07.20 | 18:19

Илир Мета: Честитки до албанските партии за високата застапеност во македонскиот парламент

Албанскиот претседател Илир Мета испрати порака во која и честита на Македонија за одржувањето слободни избори. Преку објава на Фејсбук, шефот на албанската држава...

Балкан 29.06.20 | 15:11

Под итно да се донесе долгорочна стратегија за справување со Ковид-19, бара албанскиот претседател

Албанскиот претседател Илир Мета, по, како што го оценува, загрижувачкиот тренд на раст на заразени граѓани со Ковид-19, особено на бројот на почнати, во однос на периодот...

Балкан 22.05.20 | 12:51

Рама:Убеден сум дека движењето на претседателот Мета наскоро ќе прерасне во партија

Албанскиот премиер Еди Рама за телевизијата Њуз24 рече дека многу скоро ќе биде формирано ново граѓанско движење, кое ќе прерасне во партија на Мета, јави дописничката...

Балкан 02.03.20 | 20:49

Претседателот на Албанија покажа двоглав орел со рацете

На плоштадот „Народни херои“ во Тирана, под големо полициско обезбедување, вечерва, со присуство на илјадници граѓани кои во рацете држеа албански национални знамиња...

Балкан 19.02.20 | 17:21

Aлбанскиот претседател го повика народот да излезе на улица

Албанскиот претседателот Илир Мета, денеска изјави дека на 2 март ќе организира протести,со што ќе биде прв акт без преседан на еден претседател на земја, наведува Топ...

Балкан 18.02.20 | 12:40

Мета: И со тенкови да дојдат во претседателската резденција подготвен сум

Албанскиот претседател Илир Мета, гостувајќи во емисијата „Опен“ на Топ чанел, даде изјава, велејќи дека во „војната“ со владата е подготвен за какво било можно сценарио. Додаде...

Балкан 04.12.19 | 11:36

Мета го одложи националниот собир поради ситуацијата по разорниот земјотрес

Албанскиот претседателот Илир Мета го одложи најавениот национален собир што го најави за 8 декември. Според него, ситуацијата по разорниот земјотрес, покажува дека...

Македонија 26.11.19 | 12:55

Мицкоски до Илир Мета: Подготвени сме да помогнеме на секаков начин, како партија ВМРО ДПМНЕ, но пред се како луѓе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имал телефонски разговор со претседателот на Албанија, Илир Мета кому му изразил сочуство за жртвите од земјотресот. Остварив...

Балкан 26.11.19 | 10:15

Мета: Ситуацијата е драматична, правиме сè можно за да ги извлечеме луѓето од урнатините

Албанскиот претседател Илир Мета, кој го посети Туман, едно од најпогодените места, изјави дека со посебно внимание ја следи ситуацијата по земјотресите што ја погодија...

Балкан 25.11.19 | 19:42

Партиите во Албанија бараат од претседателот Мета да свика лидерска средба

Албанските владејачки социјалисти го нарекуваат чин без преседан повикот на претседателот Илир Мета за одржување сенационален собир на 8 декември. Министерот за дијаспора...