Ознака: Хусни Исмаили
Македонија 21.12.21 | 20:05

Гаши: Поранешниот министер за култура е чист како солза

Екс министерот за култура е чист како солза, изјави претседателот на Алтернатива, Африм Гаши вечерва во Дневникот на ТВ Сител, во однос на барањето од Антикорупциска...

Македонија 19.12.21 | 20:45

Хусни Исмаили, потпретседателот на Собрание што го предлага Алтернатива има кривична пријава

Централното претседателство на Алтернатива на седница во саботата ги утврди носителите на јавни функции, а како предлог за потпретседател на Собранието се најде името...

Култура 16.11.21 | 18:16

ДКСК бара кривично да се гони поранешен министер за култура заради сомневање за злоупотреба на службената положба

Антикорупционерите поведоа иницијатива до Јавното обвинителство за кривично гонење против поранешен министер за култура, кој се обвинува за злоупотреба на службена...

Култура 14.12.19 | 18:06

Исмаили го честиташе отворањето на гостиварскиот театар: Театарот е храм на јазикот и културата и ако не го поддржуваме, стануваме странци во сопствената душа

Со премиерната изведба на претставата „Натан мудриот“ од Готхолд Ефраим Лесинг, во режија на Сулејман Рушити, синоќа започна работата на гостиварскиот театар. Во Центарот...

Македонија 24.11.19 | 23:50

Кој пушти дивјаци во МНТ: Директорката Угриновска и министерот Исмаили мора да понесат одговорност веднаш!

Директорката на Македонскиот народен театар, пред сè, а потоа и министерот за култура, треба и мора веднаш да сносат одговорност за скандалот што се случи во петокот...

Култура 30.10.19 | 14:07

Исмаили побарал Аквадуктот да се стави под Управата за заштита на културното наследство

Министерот за култура Хусни Исмаили на вчерашната владина седница предложил заклучоци и информации во врска со скопскиот Аквадукт, односно побарал да се стави под...

Култура 09.10.19 | 14:45

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи до министерот Исмаили: Се чувствуваме оштетени!

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи со отворено писмо му се обраќаат на министерот за култура, Хусни Исмаили. Во продолжение го пренесуваме...