Ознака: хаг
Балкан 22.05.23 | 11:00

Денеска во Хаг продолжува судењето на поранешните водачи на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими

Денеска во Хаг продолжува судењето на поранешните водачи на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, пренесува Газета експрес. Денеска ќе биде сослушан...

Македонија 15.05.23 | 19:43

Министерот за правда Лога во Хаг оствари средба со претседателот на Европравда, Хамран

Соработката меѓу Македонија и Европравда ќе се интензивира и продлабочи во наредниот период. Министерот за правда Кренар Лога кој е во работна посета на Хаг,...

Свет 24.01.23 | 11:55

Турција поднесе протест до Холандија поради кинењето копија од Куранот на протест во Хаг

Турција денеска го повика холандскиот амбасадор во Анкара на разговор во врска со протестот што се одржа во неделата во Хаг, а на кој беше искината копија од муслиманската...

Македонија Балкан 06.11.22 | 09:38

Ахмети бара слобода за Хашим Тачи и другите членови на УЧК обвинети во Хаг

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на социјалните мрежи побара слобода за Хашим Тачи и останати борци од УЧК кои се во притвор во Хаг. Како што порачува Ахмети, поранешниот лидер...

Балкан 11.09.22 | 18:03

Ратко Младиќ во лоша здравствена состојба, хоспитализиран е во Хаг

Поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој отслужува доживотна казна затвор во Хаг за воени злосторства, е хоспитализиран и е во „лоша здравствена...

Балкан 10.05.22 | 21:54

Тачи се изјасни дека не е виновен за новите обвинувања за воени злосторства

Поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи се изјасни дека не е виновен по новите обвиненија за воени злосторства од потврденото изменето обвинение, кое го поднесе...

Балкан 10.05.22 | 18:36

Рама го посети Тачи во Хаг: Ослободителната војна во Косово е херојство

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска во Хаг го посети притворениот поранешен косовски претседател Хашим Тачи, поранешен лидер на Ослободителната војска на Косово...

Свет 22.04.22 | 19:11

Хаг планира киднапирање на Путин за ду му суди, вели поранешен судија на меѓународниот трибунал

Поранешниот судија на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Волфганг Шомбург, е убеден дека рускиот претседател Владимир Путин би можело да биде киднапиран за да му се...

Свет 07.03.22 | 10:55

Русија го избегнува сослушувањето за војната во Украина во судот на ОН

Русија одби да присуствува денеска на сослушувањето во Високиот суд на ОН каде Украина бара итна наредба за прекин на конфликтот, рече главниот судија. Судот жали поради...

Балкан 19.02.22 | 22:17

Последен момент на слобода: Вака изгледал Милошевиќ пред да го однесат во Хаг

Серијата „Породица“ ги сруши сите рекорди на гледаност и го вратија сеќавањето за ликот и делото на Слободен Милошевиќ. Се појавија фотографии од Тузла од каде со американски...

Балкан 28.01.22 | 11:43

Специјалниот суд во Хаг му го продолжи притворот на Тачи

Специјалниот суд во Хаг му го продолжи притворот на поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи, изјави Ангела Грип, шефица за односи со јавноста на Специјализиранииот...

Свет 02.11.21 | 19:48

Во Хаг отворен народен трибунал кој ќе истражува убиства на новинари ширум светот

Група организации за заштита на слободата на медиумите во Хаг го отворија таканаречениот „народен трибунал“ кој ќе се занимава со убиства на новинари ширум светот. Трибуналот...

Балкан 27.10.21 | 20:51

Тачи останува во притвор

Советот на Апелацискиот суд во рамки на Специјалниот суд за УЧК ја одби жалбата на поранешниот командант на терористичката група Хашим Тачи на одлуката на судијата...

Балкан 15.09.21 | 12:05

Судот во Хаг го почна првото судење за злосторствата на ОВК

Во Хаг денеска почна првото судење за злосторствата извршени од припадници на Ослободителна војска на Косово (ОВК), а на обвинителна клупа се наоѓа нејзиниот поранешен...

Балкан 01.07.21 | 00:06

Вулин: Хашкиот суд е создаден за да им суди на Србите, а не да ја бара правдата

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, по повод пресудата на Хашкиот трибунал за поранешните лидери на Службата за државна безбедност на Србија,...

Балкан 08.06.21 | 08:24

Ратко Младиќ денеска ќе добие правосилна пресуда во Хаг

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ. Тој првостепено е осуден...

Балкан 16.04.21 | 13:19

Командантот Шаља, од единицата на Рамуш Харадинај, префрлен во Хаг: Потврдено обвинението за воени злосторства

Поранешен припадник на ОВК, Пјетер Шаља, кој претходно беше уапсен во Холандија, доцна синоќа е пренесен во затворот на Специјалниот суд во Хаг. Шаља е префрлен во Хаг,...

Балкан 12.04.21 | 08:41

„Ало, дајте ми го главниот уредник“: Mилошевиќ во живо од Хаг се јавил во програмата на „Фокс њуз“

Српскиот претседател Слободан Милошевиќ во август 2001 година неочекувано во живо од својата келија во Хаг се јавил во програмата на „Фокс њуз“. Тој бил изнервиран од...

Македонија 18.03.21 | 10:54

Зека: Ќе биде уапсена позната фигура од Македонија

Косовскиот новинар Милаим Зека во неговото телевизиско гостување на Тв Канал10, изјавил дека се очекуваат и други апсења од страна на Специјалниот суд на Косово во Хаг,...

Свет 14.03.21 | 17:58

Водени топови и гумени палки против демонстрантите: Протести во Хаг против локдаунот во земјата

Холандската полиција употреби водени топови и гумени палки со цел да го растури протестот против локдаунот во центарот на Хаг. Нередите се случуваат еден ден пред парламентарните...