Ознака: говор на омраза
Свет 05.11.22 | 18:32

Говорот на омраза е смртоносна закана за Европа, вели претседателката на Словачка

Говорот на омраза е смртоносна закана за либералните демократии во Европа, изјави денеска словачката претседателка Зузана Чапутова на церемонија во Германија, јави...

Македонија 25.07.22 | 13:11

СПМ до Тупанчески: Јавноста ќе стане свесна за тежината на сидрото кое е обесено околу Македонија со потпишувањето на овој срамен Протокол

Социјалистичката партија на Македонија веќе укажа на последиците од понижувачкиот бугарски Протокол кој за министерот за правда Тупанчевски бил прилично апстрактен,...

Македонија 21.07.22 | 16:01

Десетици пријави за наводен говор на омраза против Бугарите, меѓу нив и за Богдан Илиевски

Преку Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, здружението на граѓани ДЕЛА од Скопје кое е формирано пред една година а чија една од целите е популаризација...

Македонија 18.07.22 | 14:41

Апсурди: Нашите судови ќе ни судат за говор на омраза што за Бугарите македонизмот е „расистичка теорија“?

– Државите ја потврдуваат обврската за преземање на мерки против секој вид на говор на омраза и ги определуваат министерствата за надворешни работи за контакт и...

Македонија 17.07.22 | 19:37

Министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија ќе ги алармираат институциите за говорот на омраза

Идентификување и преземање мерки против говор на омраза во натписи на јавни згради и споменици, текстови во учебници и учебни програми, како и во јавниот простор ќе...

Македонија 04.07.22 | 08:13

Целата антифашистичка борба, споменот на депортираните Евреи ќе е говор на омраза! Повторно ѝ ја отсекувате главата на Дуња

Сценаристот Божидар Божиновски алијас Мр Моџо килингтон, дежурен шегобиец на Фејсбук, овојпат со смртно сериозна, драматична објава за катастрофалните последици од...

Твитови 28.06.22 | 13:44

Шегобиецот Шилегов: Милошоски да го напушти Собранието, двапати му падна косата до сеа

Не запира поранешниот пратеник и градоначалник Петре Шилегов да шири „смешки“ по интернет. Откако остана без функции, Шилегов редовно се интересира за актуелните...

Македонија 25.06.22 | 12:13

МНР бара официјална Софија да ги осуди говорот на омраза и територијалните претензии искажани во бугарското собрание

Македонското Министерство за надворешни работи бара од официјална Софија да ги осуди експлицитниот говор на омраза и територијалните претензии кон Македонија како...

Македонија 22.06.22 | 17:24

Сите да замолчат: Говорот на омраза на социјалните мрежи влегува во преговарачката рамка за Македонија

Македонија ќе треба да ги следи објавите во медиумите и на социјалните мрежи за „говор на омраза“ и редовно да ја информира Бугарија за преземените мерки, според двостраниот...

Македонија 09.06.22 | 20:22

Министерствата за надворешни работи на Бугарија и Македонија ќе следат говор на омраза

Министерот Бујар Османи во вечерашното интервју на „Само интервју“ рече дека министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија ќе го следат говорот на...

Свет 20.01.22 | 14:28

Твитер во Франција изгуби судски случај за говор на омраза и ќе мора да плати казна

Твитер мора да ги открие сите детали за начините за борба против говорот на омраза што е присутен на таа „онлајн“ платформа во Франција, одлучи Апелацискиот суд во...

Балкан 16.12.21 | 10:54

Четири месеци затвор за Бугаринот кој го нарече автобусот „македонска скара“

Окружното обвинителство на Софија осуди 34-годишен маж поради говор на омраза упатен кон „македонската народност и етничка припадност кон македонскиот народ“ објавувајќи...

Балкан 03.12.21 | 12:35

Радев ја прошири листата: Сега според него и државните и научни институции ширеле говор на омраза спрема Бугарите

Старо-новиот бугарски претседател, Румен Радев, на вчерашните средби со германскиот и францускиот претседател Штајнмаер и Макрон, за првпат изелезе со проширена листа...

Црна хроника 26.11.21 | 18:18

Скопјанец на информативен разговор за коментар за автобуската несреќа, се правдал дека бил под дејство на алкохол кога го напишал на Фејзбук

Скопјанец повикан на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа Неофицијално, тој се правдал дека бил во алкохолизирана состојба кога го напишал...

Македонија 23.11.21 | 13:35

Ќе преземат ли Бугарија или македонските власти нешто околу овој говор на омраза?

Бугарија е гласна кога станува збор за наводната омраза на македонскиот кон нивниот народ, но молчи кога говорот на омраза доаѓа од нивна адреса. Ова е само еден од, најблаго...

Македонија 15.11.21 | 09:00

СПМ со осуда на говорот на омраза

Со оглед на реакциите на социјалните мрежи и во јавноста, земајќи ги во предвид и впечатоците од јавната дебата на „Roma News” на ден 14.11.2021 година, како Синдикат на полиција...

Технологија 26.10.21 | 10:08

Сè за посети: „Фејсбук“ намерно дозволува ширење на омраза

Поранешната вработена во „Фејсбук“, Френсис Хауген изјави пред британските пратеници дека објавувањето содржини кои поттикнуваат омраза е „најдобар начин да се...

Македонија 20.09.21 | 00:03

„Ќе го најдеш и помалиот син во некој ендек фрлен како куче“: Закани за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Прилеп

Роберт Вретоски, кој на социјалните мрежи објавува слики од настани на СДСМ, вечерва му упати закани за убиство на синот на кандидатот за градоначалник на Прилеп од...

Култура 10.04.21 | 21:27

Хејт Словени, још сте живи: Северина, Христина и Горан во кампања против говорот на омраза

Кампањата против говор на омраза на магазинот Бука од БИХ се води од поздравот (или стихот) „Хеј Словени“, кој за потребите на оваа кампања гласи „Хејт Словени“, зашто,...

Македонија 12.03.21 | 13:55

Тој е гласник на македонизмот, фала му на Бога веќе е во задгробниот живот: Жесток говор на омраза на бугарскиот историчар Матанов

Бугарскиот историчар и редовен професор на Софискиот Универзитет, Христо Матанов, во емисијата на Бугарската национална телевизија (БНТ) „Денот почнува“ oд 4.03.2021 г....