Ознака: говор на омраза
Македонија 20.09.21 | 00:03

„Ќе го најдеш и помалиот син во некој ендек фрлен како куче“: Закани за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Прилеп

Роберт Вретоски, кој на социјалните мрежи објавува слики од настани на СДСМ, вечерва му упати закани за убиство на синот на кандидатот за градоначалник на Прилеп од...

Култура 10.04.21 | 21:27

Хејт Словени, још сте живи: Северина, Христина и Горан во кампања против говорот на омраза

Кампањата против говор на омраза на магазинот Бука од БИХ се води од поздравот (или стихот) „Хеј Словени“, кој за потребите на оваа кампања гласи „Хејт Словени“, зашто,...

Македонија 12.03.21 | 13:55

Тој е гласник на македонизмот, фала му на Бога веќе е во задгробниот живот: Жесток говор на омраза на бугарскиот историчар Матанов

Бугарскиот историчар и редовен професор на Софискиот Универзитет, Христо Матанов, во емисијата на Бугарската национална телевизија (БНТ) „Денот почнува“ oд 4.03.2021 г....

Црна хроника 08.02.21 | 14:50

72-годишник повикан во полиција зошто го опцул Бочварски на „Фејсбук“

Твитерџијата Бојан Василевски ја сподели полициската покана која му стигнала на неговиот татко од Единицата за комјутерски криминал. Како што вели, неговиот 72-годишен...

Црна хроника 02.02.21 | 19:45

Сопруга објавила пост на ФБ, сопругот и коментирал, МВР им поднесе кривична пријава

Жена и маж од Берово заработија кривични пријави, бидејќи на социјалните мрежи ширеле расистички и ксенофобични материјали по пат на компјутерски систем. Од СВР-Штип,...

Македонија 08.01.21 | 08:43

Братучедот на градоначалникот на Ѓорче повикува на крвава ликвидација на членови на ВМРО-ДПМНЕ

Единствениот „фактчекер“ во Македонија – Вистиномер има ексклузивно право во државава да брише вести споделени на Фејсбук, да банира Фејсбук страници и да ја намалува...

Црна хроника 05.01.21 | 11:52

Приведен вевчанецот кој повикуваше на убиство за Заев и Пендаровски

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“ и „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“,...

Македонија 27.11.20 | 20:16

Внимавајте! МВР следи и казнува кога на „Фејсбук“ се пишува против Бугарија

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Македонија 25.11.20 | 19:31

Јовановски: Има ли казна за говор на омраза против сопствениот народ и држава?

Има ли казна за говор на омраза против сопствениот народ и држава, прашува економскиот експерт и поранешен кадар на СДСМ Зоран Јовановски, кој се приклучи на острите...

Македонија 30.10.20 | 13:00

Ќе се погрижат ли ЈО и МВР конечно за сејачот на говор на омраза: Тричковски му посака болна смрт на Мицкоски

Потентниот некрофил на македонската политичка сцена повторно ја повикува смртта на претседателт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Поранешниот новинар Бранко Тричковски...

Семејство 30.09.20 | 11:54

Меган: Ако навистина слушате што зборувам, нема ништо контроверзно

Војвотката од Сасекс сака да се ослободи од мислењето на другите. Заедно со принцот Хари, Меган сака да создаде „дигитални простори без омраза“. По бракот со принцот...

Македонија 15.09.20 | 19:05

„Умрете Македонци на Кале нема цркви“: На ТикТок се шири жесток говор на омраза

На социјалните мрежи се шири и разгорува меѓуетничка нетолеранција, говор на омраза и повици за физички пресметки. Последно во низата навреди упатени на оваа мрежа...

Калеидоскоп 08.09.20 | 20:46

И ТикТок ќе цензурира и отстранува објави со говор на омраза

Eдна од најпопуларните социјални мрежи, ТикТок, најави дека се придружува кон Кодексот против нелегален говор на омраза на ЕУ. Кон Кодексот, меѓу другите, веќе се приклучени...

Црна хроника 08.05.20 | 16:38

Кривична пријава против скопјанец кој испратил текст со говор на омраза до функционер и Владата

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против Б.П.(32) од Скопје, кој работи во Р.Германија, поради постоење на основано сомнение...

Македонија 07.02.20 | 14:32

Јанушев: До кога во оваа држава ќе биде толериран говор на омраза

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев изјави дека ВМРО-ДПМНЕ најжестоко го осудува говорот на омраза. ВМРО-ДПМНЕ најжестото го осудува говорот на омраза,...

Македонија 07.02.20 | 10:56

Ниските напади и говорот на омраза имаат адреса – „Бихаќка“

Удари под појас, валкани игри, лажни вести…СДСМ сè повеќе ги фаќа паниката од губење на власта и парламентарните избори, па со своите веќе проверени ниски тактики...

Скопје 18.12.19 | 09:52

Учениците од Чаир со цртежи ќе ги украсат трафостаниците во општината, а ќе бришат графити со говор на омраза

Денеска во близина на Спортската Сала “Шабан Трстена“ во Чаир (наспроти Поликлиника – Чаир), Општина Чаир и Организацијата “Centre for Common Ground” ќе реализираат проект...

Македонија 16.11.19 | 13:38

Додека ОЈО мижи, Тричковски ќе сече глави – овојпат е дојден по главата на Владе Милчин

Некрофилниот поддржувач на владата и политиките на СДСМ продолжува да шири морбидни закани по социјалните мрежи, откако сите медиуми каде што објавуваше од време н...

Македонија 16.09.19 | 15:42

Арсовски: Да прекине говорот на омраза од сите страни

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски го осудува дискриминирачкиот и шовинистички коментар кон обвинителката Фатиме Фетаи на новинарот Љупчо Златев објавен на...

Македонија 16.09.19 | 15:05

Осуди за говорот на омраза од Тричковски кон децата на Мицкоски

Новинарот близок до власта, Бранко Тричковски, со ужасен говор на омраза кон децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На својот Фејсбук профил, каде жестоко...