Ознака: глад
Свет 31.03.24 | 10:46

Поради екстремните временски услови, повеќе од 20 милиони луѓе се соочуваат со глад во јужна Африка

Поради екстремните временски услови, над 20 милиони луѓе се соочуваат со глад во јужна Африка каде сушата достигна критично ниво. Замбија и Малави ја прогласија сушата...

Свет 16.03.24 | 17:12

Секое трето дете на возраст под две години во Газа е акутно неисхрането и е на работ на глад

Секое трето дете на возраст под две години во северниот дел на Појасот Газа е акутно неисхрането и е на работ на глад, предупреди денеска Агенцијата на ОН за помош и работа...

Свет 05.03.24 | 13:10

Децата во северна Газа умираат од глад

Децата во северна Газа умираат од глад, тврди Светската здравствена организација (СЗО). Во пост на „Х“, генералниот директор на СЗО, Тедрод Аданом Гебрејесус пишува...

Свет 26.12.23 | 17:25

Палестина ги повика ОН да прогласат глад во Газа

Палестина денеска ги повика Обединетите нации официјално да прогласат глад во Појасот Газа, кој од 7 октомври е под израелски напади. Меѓународните извештаи покажуваат...

Свет 10.12.23 | 11:40

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Заменик-директорот на Светската програма за храна на ОН, Карл Скау денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува поради вооружените борби...

Свет 05.08.22 | 18:34

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика глад за 40 милиони луѓе

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд, денеска изјави дека руската инвазија на Украина ќе предизвика недостиг на храна за 40 милиони луѓе и...

Свет 27.07.22 | 20:26

Трас: Ако Путин успее, ќе имаме невидена беда низ Европа

Шефицата на британската дипломатијата Лиз Трас, која е и фаворит за наследник на Борис Џонсон, денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин го користи рускиот...

Свет 13.06.22 | 17:39

Двегодишна суша предизвикува сериозна закана од глад за над 18,4 милиони луѓе на Рогот на Африка

По две години суша, 18,4 милиони луѓе во областа на Рогот на Африка се соочуваат со закана од глад, покажуваат објавените податоци од Канцеларијата на ОН за координација...

Свет 05.06.22 | 11:07

Доаѓа екстремна сиромаштија: Семејствата ќе бидат принудени да прескокнуваат оброци

Холандската кралица Максима, која е и специјален претставник на Обединетите нации, е загрижена за семејствата ширум светот поради континуираното зголемување на цената...

Свет 07.05.22 | 11:57

ОН: Ако не се отворат украинските пристаништа, светот ќе гладува поради недостиг на жито

Светската програма за храна на ОН (WFP) денеска објави дека луѓето ширум светот ќе гладуваат доколку украинските пристаништа на Црното Море наскоро повторно не се отворат. Треба...

Свет 07.05.22 | 10:08

Светот ќе гладува ако не се отворат пристаништата на Црното Море

Светската програма за храна на ОН (WFP) денеска објави дека луѓето ширум светот ќе гладуваат доколку украинските пристаништа на Црното Море наскоро повторно не се отворат. „Треба...

Свет 08.04.22 | 20:57

ОН за драматичното поскапување на храната во светот: Војната го блокира најголемиот извозник на сончогледово масло и житарки

Војната во Украина доведе до „џиновски скок“ на цените на храната минатиот месец на уште едно рекордно ниво, велат Обединетите нации. Војната го прекина снабдувањето...