Ознака: Ганка Цветанова
Македонија 04.05.21 | 23:51

Ганка Цветанова: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга, постои само едно објаснување – велепредавство!

Ганка Цветанова за скандалот со наградата „Гоце Делчев“ на Твитер напиша: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга,...

Македонија 04.02.21 | 10:04

Кажете ѝ на Захариева дека во Македонија постои бугарски културен центар од 2002 година

Ганка Цветанова, професорка и поранешна министерка култура на земјава во Владата на Љупчо Георгиевски, вчера се огласи преку Твитер со индиректна порака до министерката...

Македонија 02.01.21 | 19:28

Цветанова за дружбата на Заев и Филипче со синовите: Кога немаш допир со реалноста

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на објавата на Фејсбук на министерот за здравство Венко Филипче за возењето мотори на четири тркала на Беласица...

Македонија 17.12.20 | 21:47

Не случајно, за добивање американско државјанство се полага американска историја а не биологија, хемија и физика

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова со паралела со САД по најавата од министерката за образование Мила Царовска за укинување на историјата како посебен...

Македонија 26.11.20 | 07:05

Цветанова: Заев, арам да ти е воздухот македонски што го дишеш!

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова „распали“ по премиерот Зоран Заев по неговото интервју за бугарската агенција БГНЕС. Не постои збор што може да...

Колумни 11.11.20 | 10:58

Одржливоста на европскиот идентитет и Европската Унија

Ганка Цветанова Иако постојат неколку пристапи при дефинирањето на европскиот идентитет, според некои теоретичари истиот е невозможно да се разгледува низ призмата...

Култура 28.10.20 | 11:13

Цветанова го цитира Мисирков: Да се откаже човек од својот народен јазик, значи да се откаже и од својот народен дух, од самиот себе

Македонскиот народ е постар од современата македонска држава, порача претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев на на свечениот собир што се одржа денес во чест на Димитрија...

Македонија 23.09.20 | 23:15

За посебноста на македонскиот јазик, припадностa и правото на самоопределување на македонскиот народ не треба да се преговара!

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова категорично против какви било разговори, уште помалку преговори, за посебноста на македонскиот јазик и на македонскиот...

Македонија 10.07.20 | 09:52

Цветанова: Среќа што на време „сфатил“ дека разговорот со Грета е пранк и „молчел“…

Среќа што на време „сфатил“ дека разговорот со Грета е пранк и „молчел“, коментира пораншената министерка за култура Ганка Цветанова за аудито во кое тогашниот премиер...

Твитови 04.07.20 | 20:43

Ганка Цветанова: СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации!

  СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации! https://t.co/23yBAMM0E6 pic.twitter.com/cv9NrPcSY2 — Ganka Cvetanova (@gankacv) July 4, 2020

Македонија 01.07.20 | 10:03

Цветанова: Верувам дека во СДСМ се срамат кога го гледаат настапот на нивниот лидер

На СДСМ му посакувам што побрзо да се ослободи од примитивците во партијата бидејќи верувам дека и тие, како и јас, се срамат кога го гледаат настапот на нивниот лидер,...

Македонија 25.06.20 | 19:23

А, бе Николче, тоа се тие европско-блеферски манири…

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова го опомена министерот за надворешни работи Никола Димитров за односот кон соговорничката Гордана Силјановска-Давкова...

Македонија 08.06.20 | 20:47

Цветанова: Ја напаѓаат Ќулафкова затоа што им ги критикува предавствата и го брани јазикот и се што е македонско

Професорката Ганка Цветанова и изрази поддршка на академик Катица Ќулафкова, која се соочи со кривична пријава поднесена од Хелсиншкиот комитет поради коментар на...

Скопје 18.05.20 | 17:56

Ганка Цветанова: Со закани, уцени и рекет го затворија Македонско село, за да го направат Стартап село! Пу, јаз’к да ви е!

Ганка Цветанова на Твитер објави: Со закани, уцени и рекет го затворија Македонско село, една од најголемите и најпосетени труристички атракции во Скопје сместена на...

Македонија 05.05.20 | 08:50

Цветанова: Еве зошто на Заев му требаат брзи и нерегуларни избори

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова, потенцира на изјавите од последните неколку дена на лидерот на СДСМ Зоран Заев во кои тој инсистира на брзи избори,...

Македонија 25.04.20 | 09:31

Цветанова до Димитров: Каде ќе ти оди душата?

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова јавно го прозива шефот на дипломатијата Никола Димитров за бугарското условување на евроинтеграцијата на Македонија...

Твитови 01.04.20 | 12:08

Априлилили! Да не пукнеш Никола, ме изнасмеа. Честит ден на шегата…

Априлилили! Да не пукнеш Никола, ме изнасмеа. Честит ден на шегата…#AprilFoolsDay https://t.co/epkUGHQvQQ — Ganka Cvetanova (@gankacv) April 1, 2020

Македонија 26.03.20 | 14:31

Цветанова со порака до Димитров: Ти Никола ги продаде идеалите на нашите родители

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова реплицира на објавата на социјалните мрежи од министерот за надворешни работи Никола Димитров за заокружувањето...

Вести 18.03.20 | 20:46

Го користеше зборот „татковина“: Пендаровски во обраќањето ниту еднаш не изговори „Македонија“

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на изјавата на претседателот Стево Пендаровски при прогласувањето вонредна состојба во Македонија поради...

Македонија 17.03.20 | 09:22

Цветанова до Спасовски: Почнете од ДПА!

Техничкиот премиер Оливер Спасовски апелираше да се пријават сите случаи на прекршување на препораките од Владата за собири на поголема група на граѓани. Јавната свест...