Ознака: формирање влада
Македонија 25.08.20 | 11:36

Заев: Предлогот за влада најверојатно утре

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека ќе го поднесе предлог составот на новата влада и програмата за нејзина работа веднаш штом биде утврден бројот на потпретседатели...

Македонија 24.08.20 | 15:06

Манчевски: Функционална извршна власт најдоцна следната недела

Досегашниот министер за информатичко општество и јавна администрација и потпретседател на СДСМ Дамјан Манчевски, верува дека денеска или утре ќе биде поднесен предлогот...

Македонија 22.08.20 | 08:45

ДУИ избраа кој ќе го пополни последнто министерско место

Предлогот на ДУИ за министер за информатичко општество и администрација е Јетон Шаќири, пратеник во новиот собраниски состав, потврдуваат од партијата за весникот...

Македонија 19.08.20 | 21:26

Николовски објави дека ќе биде вицепремиер за борба против корупција

Генералниот секретар на СДСМ, некогашен министер за земјоделство, Љупчо Николовски во новиот владин состав ќе биде вицепремиер за борба против корупција, одржлив развој...

Македонија 19.08.20 | 20:28

Ахмети потврди: Османи министер за надворешни, Бесими за финансии, Груби прв вицепремиер

По состанокот на Генералниот совет на партијата Демократската унија на интеграција на Албанците, лидерот на партијата Али Ахмети соопшти дека ги добиле: вицепремиерското...

Македонија 18.08.20 | 19:51

Оваа крими коалиција е со времен рок на траење и за еднократна употреба

Новата коалиција Заев – Ахмети е за продолжување на старите навики на криминал и корупција, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по веста дека е постигнат договор за...

Македонија 18.08.20 | 19:38

Села и Гаши: Оваа влада е измамничка и нелегитимна и ќе се соочи со народ

Измамничка и нелегитимна влада. Ова е ракцијата на Алијасата за Албанците и Алтернатива по објавата на лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети за договорот...

Македонија 18.08.20 | 18:13

Кратење на 20% администрација, укинување на министерства без ресор – дел од работите договорени меѓу СДСМ и ДУИ

Меѓу СДСМ и Коалицијата „Можеме” и Демократската унија за интеграција, постигнат е коалициски договор за создавање парламентарно мнозинство, за распределба на одговорности,...

Македонија 18.08.20 | 17:25

Заев и Ахмети сами ќе ја укинуваат техничката влада која се формираше по барање на СДСМ

Во најавата за формирање на новата влада, лидерот на СДСМ, Зоран Заев напомена дека ќе ја укинуваат техничката влада. Оваа влада за првпат беше воспоставена на барање...

Македонија 18.08.20 | 17:12

Куновска: Попис не слушнав дека спомнаа…

Почнаа реакциите на јавноста по денешната објава на СДСМ и ДУИ дека договориле коалиција за формирање на влада, според која Зоран Заев ќе биде премиер, додека последните...

Македонија 18.08.20 | 16:58

Добивме тоа што СДСМ и ДУИ сакаат, и тоа веројатно е и најдоброто за оваа недоквакана раја

Коалицијата беше неизбежна меѓу ДУИ и СДСМ, како што е неизбежно Македонецот и Албанецот како ситни души и преваранти да бидат жртви на својата слика и прилика. Вака...

Македонија 18.08.20 | 16:45

Договорен премиер Албанец за последните 100 дена, објави Ахмети

Многу сум убеден дека оваа коалиција, ова партнерство за уште четири години ќе биде најуспешното, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, по денешната средба со лидерот...

Македонија 18.08.20 | 16:32

Заев: Јас ќе бидам премиер, во Влада покрај ДУИ влегува и ДПА

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска објави дека денеска е постигнат договор за создавање парламентарно мнозинство, формирање нова влада и за поделба на министерствата...

Македонија 18.08.20 | 16:13

Заев: Постигнавме договор со ДУИ за владина коалиција

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска објави дека денеска е постигнат договор за создавање парламентарно мнозинство, формирање нова влада и за поделба на министерствата...

Македонија 14.08.20 | 15:00

ДУИ ги продолжува разговорите со СДСМ, ќе се среќаваат и викендов

ДУИ денеска соопшти дека разговорите за формирање владина коалиција со СДСМ продолжуваат и дека се одвиваат на различни партиски нивоа. Потврдени се принципите врз...

Македонија 13.08.20 | 15:50

Се бараа брзи избори за брза влада, се добија одложувања, гадни дилови и динопарк

Активистот Ивор Мицковски го поставува прашањето што ја мачи јавноста веќе подолг период – чуму беше брзањето за избори, кога и по месец дена нема влада, туку преговорите...

Македонија 13.08.20 | 15:38

Ахмети: Заев да каже добра причина зошто не Aлбанец-премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети не отстапува од досегашните поставени црвени линии за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека СДСМ треба...

Македонија 13.08.20 | 14:58

Мицкоски: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ нема да даде му поддршка на Заев за формирање влада

Одговорајќи на новинарско прашање, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш кажа дека ниту еден пратеник од неговата партија нема да им даде поддршка на Заев и СДСМ за формирање...

Македонија 12.08.20 | 10:34

Дали до петок некој ќе го увери: Што кажа Пендаровски за доделување на мандатот за влада

Уште два дена остануваат до уставниот рок до кога претседателот Стево Пендаровски треба да го додели мандат за формирање влада. И тука се поставува дилемата како шефот...

Македонија 12.08.20 | 09:50

СДСМ со порака до ДУИ: Зоран Заев ќе биде мандатар

СДСМ денеска соопшти дека претседателот на нивната партија Зоран Заев ќе биде мандаторот за состав на новата Влада која ќе ја води државата напред во следните четири...