Ознака: феникс
Кошарка 10.03.22 | 10:01

Феникс прв тим во НБА што обезбедува учество во плејофот

Девин Букер постигна 23, а Микел Бриџис 21 поен за Феникс, кој го победи Мајами со 111:90 со што стана првата екипа во НБА лигата што веќе обезбеди учество во плејофот. Букер,...

Кошарка 03.03.22 | 10:06

Без Пол и без Букер – без проблем за Феникс

Во тимот на Феникс недостасуваа двајцата олстар бекови, Крис Пол и Девин Букер, но тоа не беше проблем за „сонцата“ да слават против Портланд со 120:90. Пол е надвор од...

Кошарка 04.02.22 | 10:27

Канонада од тројки и 43 поени на Тре Јанг го срушија лидерот во НБА

Тре Јанг постигна 43 поени и ја предводеше канонадата од тројки со која Атланта го победи Феникс со 124:115, и со тоа ја прекина серијата од 11 победи по ред на тимот со најдобар...

Кошарка 31.01.22 | 09:50

Феникс прв дојде до 40 победи во НБА лигата

Предводени од извонредниот Крис Пол кој забележа 20 поени, 19 асистенции и осум скокови, Феникс санс го совладаа Сан Антонио спарс со 115:110. Со овој триумф, „сонцата“ се...

Кошарка 29.01.22 | 12:02

Крис Пол и на 36 години реди трипл-дабли

Предводена од Крис Пол, најдобрата екипа во досегашниот тек од сезоната во НБА лигата Феникс ја продолжи победничката серија на девет победи во низа, совладувајќи ја...

Кошарка 25.01.22 | 11:11

Крис Пол и на 36 години е речиси совршен

Крис Пол во последната четвртина постигна 15 од рекордните сезонава 27 поени, со што го предводеше Феникс до победа против Јута со 115:109. Пол (36), кој е еден од најдобрите...

Кошарка 28.12.21 | 11:19

Со примен кош на 0,5 секунди до крајот Феникс го забележа вториот пораз по ред

Џа Морант погоди положување од многу тешка позиција на пет стотинки до крајот со што му донесе победа на Мемсиф на гостувањето во Феникс со 114:113. Со тој потег, Морант...

Кошарка 04.12.21 | 09:01

Голден Стејт му се реваншира на Феникс и си го врати првото место во НБА

Голден Стејт го совлада Феникс со 118:96 со што се врати на првото место во НБА лигата. „Воините“ имаат скор 19 победи и три порази, додека „сонцата“ се веднаш зад нив со...