Ознака: Фатмир Бесими
Економија 24.03.21 | 22:56

Владата на Заев удира по џебот на граѓаните, Бесими најави зголемување на ДДВ и на персоналниот данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат, беше директно запрашан кога општините може да очекуваат повеќе пари, рече дека Владата...

Македонија 24.03.21 | 13:29

Братучедот на Фатмир Бесими утврдил дека нема лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар

Заменик потпретседателот на Лекарската комора, Илбер Бесими ставил потпис на документот кој се вели дека немало лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар, Јилдиз...

Економија 18.03.21 | 20:47

Бесими: Државата има доволно средства за петтиот пакет економски мерки

Претпријатијата и во наредниот период можат да очекуваат помош од државата, а 100-те милиони евра што треба да стигнат се токму за поволни кредити во приватниот сектор...

Македонија 15.03.21 | 08:57

Заев и Бесими во посета на Луксембург, најавени средби со премиерот и со претседателот на ЕИБ

Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими денеска ќе замине во посета на Луксембург. За време на посетата, владината делегација ќе се сретне...

Економија 07.03.21 | 13:55

Бесими го брани задолжувањето со еврообврзница

Неделава Република Македонија  излезе на меѓународниот пазар на капитал и ја издаде осмата еврообврзница. Оваа аукција беше вистински успех за нас, бидејќи...

Економија 04.03.21 | 14:32

Бесими: Имаме добри сигнали да ја оствариме проекцијата за раст на економијата

Приходите на буџетот од почетокот на годината се на ниво како пред почетокот на кризата, се очекува постепено стабилизирање и ревитализација на економијата, а ние ќе...

Економија 27.02.21 | 20:16

Бесими: Економската криза завршува, годината ќе ја завршиме со позитивна стапка на раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, очекува по првото тримесечје од 2021 да почнат да слабеат ефектите од здравствената криза и соодветно на тоа да почне да се враќа...

Економија 26.02.21 | 11:06

Фатмир Бесими: Евроинтеграциите ќе го забрзаат економскиот раст

Министерот за финансии Фатмир Бесими, на средбата во Брисел со заменик-генералниот директор за соседска политика и преговори за проширување при Европската комисија,...

Економија 25.02.21 | 15:42

Уште тоа им беше кусо: Бесими најави дека ќе се отвори дебата за прогресивен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, кој престојуваше овие два дена во Брисел на средби со европски комесари, во изјава за МИА потврди дека Владата прифатила да се...

Економија 25.02.21 | 09:36

Бесими – Вархеји: Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Планот за опоравување од кризата предизвикана од Ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален...

Економија 21.02.21 | 12:15

Владата со петтиот пакет мерки ќе ја закрепнува економијата

 Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој. Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме го...

Македонија 15.02.21 | 15:10

Пари за локални избори има

За локалните избори ќе нема финансиска пречка, а во Буџетот има средства за која било фаза во процесот како што е предвидено во Законот, изјави министерот за финансии...

Економија 17.01.21 | 16:10

Бесими: Во првиот квартал ќе се видат ефектите од мерките за стабилизација на економијата

Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира економијата во состојба на криза,...

Економија 14.01.21 | 11:03

Бесими: Оваа година економијата ќе се врати на патеката на економски раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, на Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани“ и е еден од водечките традиционални настани од областа...

Економија 05.01.21 | 12:01

Заев: Во 2020 го испорачавме ветеното, а 2021 е година на квантен економски скок

И покрај сите предзивици со кои се соочивме, можам да кажам дека во 2020 година успеавме да им го испорачаме тоа што им го ветивме на граѓаните. Минатата, 2020-та, не научи...

Економија 24.11.20 | 19:52

Бесими најави голема распродажба на државниот имот бидејќи веќе немаме каде да се задолжуваме

Фатмир Бесими, министерот за финансии, на првиот ден од расправата за Предлог-буџетот за 2021 пред комисијата одговарајќи на реплика рече дека државата мора да го продава...

Економија 15.11.20 | 23:09

Бесими: Од следната година буџетскиот дефицит ќе се намалува

 Од следната година буџетскиот дефицит ќе се намалува, за до 2025 година да се сведе на 2,1 проценти или под Мастришкиот критериум. Предвидена е консолидација на буџетскиот...

Економија 11.11.20 | 20:47

Бесими: Репрограмирање на задолжувањето на долг рок во услови на подобри каматни стапки

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека ќе се пристапи кон процес на репрограмирање на долг рок во услови на подобрена позиција на каманите стапки за задолжување,...

Економија 11.11.20 | 16:31

Бесими: Резервирани се 50 милиони евра за да нема ребаланс во првиот квартал од идната година

Тоа што можеме да го предвидиме е ставено во Предлог-буџетот за 2021 година, како и тоа што го имаме како проекција, а за тоа што не можеме да го предвидиме имаме резервирано...

Економија 11.11.20 | 15:48

Ќе се кратат неприоритетите и несуштински трошоци во државниот буџет, мерки и за капиталните инвестиции

Намалување и реструктуирање на буџетските расходи во следната година ќе се спроведе преку кратење на неприоритетните и несуштинските трошоци, како и поголема поддршка...