Ознака: фајзер
Здравје 06.10.21 | 21:48

Со „Фајзер“ ќе се вакцинира цел град за да го проучува однесувањето на Ковид-19 во реалниот живот

Компанијата „Фајзер“ ќе ја проучува ефикасноста на својата вакцина против Ковид-19, врз основа на вакцинација на сите жители на бразилскиот град Толедо на возраст над...

Здравје 05.10.21 | 10:07

Ефикасноста на вакцината на „Фајзер“ се намалува шест месеци по втората доза

Ефективноста на вакцината против Ковид -19 на производителот „Фајзер и Бионтек“ се намалува на 47 проценти од 88 проценти, шест месеци по втората доза, укажуваат податоците...

Здравје 04.10.21 | 19:03

Српски имунолог: Две дози Синофарм и трета Фајзер, за силен имунолошки одговор

Секој организам е приказна за себе и ако имате здрав организам, ќе добиете добар имунолошки одговор, без разлика која и да ја примите. На пример „Синофарм“ и „Фајзер“...

Здравје 04.10.21 | 18:14

Кога може да се прими трета доза од вакцината „Фајзер“?

Европската агенција за лекови заклучи дека третата, засилувачка доза на вакцината на „Фајзер“ може да се даде најмалку шест месеци по втората доза за лица над 18 години. „ЕМА“...

Свет 04.10.21 | 18:11

ЕМА дозволи трета доза за лица со ослабен имунитет да се прима веќе 28 денови по ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) соошти дека трета односно „бустер“ доза од вакцините против Ковид-19, изработени и произведени од „Фајзер/Бионтек“ и од „Модерна“,...

Македонија 01.10.21 | 18:13

Им помина рокот: Ќе се уништат 13 илјади „фајзер“ вакцини донирани од Бугарија

Тринаесет илјади дози на „фајзер“ вакцини против ковид-19, кои Македонија ги доби како донација од Бугарија ќе бидат уништени како медицински отпад, велат од Министерството...

Здравје 28.09.21 | 13:38

Фајзер бара одобрување на вакцината за деца на возраст од 5 до 11 години

Фармацевтската компанија Фајзер и Бионтек денеска до американската Агенција за храна и лекови поднесе прелиминарни резултати од испитувањето на употребата на нивната...

Здравје 28.09.21 | 09:08

Фајзер тестира лек против Ковид-19

Фајзер соопшти дека започнала голема студија за тестирање на орален антивирусен лек за да се спречи ковид-инфекција кај оние кои се изложени на вирусот, објави Ројтерс. Студијата...

Свет 27.09.21 | 08:33

Директорот на „Фајзер“ најавува дека ќе треба годишна вакцинација против Ковид-19

Директорот на американската фармацевтска компанија „Фајзер“, Алберт Бурла изјави дека светот за една година ќе се врати во нормала по пандемијата, при што најави дека...

Македонија 23.09.21 | 12:32

Граѓаните над 60 години, медицинските лица и хронично болните се препорачува први да примат трета доза и тоа „фајзер“

  Комитетот за имунизација донел одлука да се препорача трета доза на вакцина кај граѓани над 60 години, кај сите здравствени работници и трета доза кај пацинети кои...

Здравје 23.09.21 | 11:18

Нема да ја прима секој: Американската агенција за лекови одобри кому ќе му се даде трета доза „Фајзер“

Американската Агенција за лекови (ФДА) одобри кому ќе му се даде трета доза од вакцината на Бионтек/Фајзер против Ковид -19, таканаречена „бустер“ доза. Трета доза ќе...

Здравје 22.09.21 | 17:18

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај граѓаните, ќе бидат дистрибуирани...

Здравје 22.09.21 | 16:50

Фајзер ќе плати казна од две милијарди долари поради прикривање информации за штетноста на нивните лекови

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ќе мора да плати 2,3 милијарди долари оштета поради лажно промовирање и давање мито на лекари кои ги прикривале нус појавите...

Свет 22.09.21 | 13:43

Фајзер ќе плати 2.3 милијарди долари казна за давање на мито на доктори кои ги прикривале нус појавите на нивните лекови

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ќе мора да плати 2,3 милијарди долари оштета поради лажно промовирање и давање мито на лекари кои ги прикривале нус појавите...

Здравје 22.09.21 | 13:07

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини „Фајзер“, а до крајот на годината уште 100 илјади

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот, информира Министерството за здраввство. Од...

Здравје 20.09.21 | 14:30

„Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека нивната вакцина против ковид-19 создава силен имунитет кај децата од 5 до 11 години

Вакцината против ковид-19 на „Фајзер“ и „Бионтек“ создава силен имунолошки одговор кај децата од пет до 11 години, соопштија од комапниите и најавија дека ќе побараат...

Македонија 17.09.21 | 10:40

Пристигна донацијата вакцини на „Фајзер“ од Бугарија чиј рок истекува за 13 дена

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи. Вакцините веќе се дистрибуирани...

Здравје 16.09.21 | 14:54

Третата доза на Фајзер штити и до 15 пати повеќе, покажало едно истражуање во Израел

Истражување спроведено во Израел на нешто повеќе од еден милион луѓе постари од 60 години, покажало дека дополнителната трета доза од Фајзер вакцината штити и до 15 пати...

Здравје 15.09.21 | 11:15

Вакцината на Фајзер е ризична за млади и здрави момчиња, тврдат американски истражувачи

Здрави момчиња би можело да бидат примени во болница со редок несакан ефект од вакцината на Фајзер на БионТек поради воспаление на срцето и тоа би било поголем проблем...

Здравје 12.09.21 | 09:57

ЕМА започна истрага за „Фајзер“: Дали воспалението на повеќе органи има врска со вакцинацијата?

Европската медицинска агенција (ЕМА) објави дека ги испитува можните врски помеѓу ретка воспалителна состојба по вакцинацијата, бидејќи таков случај е пријавен по...