Италијанските даночни власти го истражуваат профитот пријавен од подружница на американскиот фармацевтски гигант Фајзер, производител на вакцината за Ковид-19, изјавија за Ројтерс два извори запознаени со ова прашање.

Проверките што ги спроведува финансиската полиција во Рим се административна ревизија, а не криминална истрага, а Фајзер сè уште не е известен за наодите, рекоа два од изворите.

На крајот од постапката, според италијанскиот закон, полицијата мора да ја извести компанијата и државната агенција за приходи за исходот, кои потоа изготвуваат уредба со која се прифаќа проценката и се плаќа проценетиот даночен долг.

Италијанските даночни власти редовно ги следат и истражуваат даноците што ги плаќа Фајзер и соработуваат во овие контроли и истраги, објави американската фармацевтска компанија.

Фајзер ги почитува законите и обврските кон италијанските даночни власти, се додава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.