Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, наводно, долго време се допишувала со првиот човек на Фајзер пред набавката на вакцини за ЕУ, беше објавено пред неколку месеци.

Но, тие разменети пораки не беа достапни на јавноста, што беше е критикувано и од омбудсманот на ЕУ.

Koга новинарите од Њујорк Тајмс ги побарале пораките од преписката оттаму одговориле дека претседателката ги избришала и оти не должна да ги чува.

Се работи за вакцини вредни 35 милијарди евра односно многу поголема количина од што им е потребна на нивните граѓани.

Но, истрага за овој случај не беше отворена.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.