Ознака: евзони
Балкан 30.05.21 | 12:24

Строги услови за влез во Грција, за непочитување на мерките казни и до 5.000 евра

Правилата и протоколите за влез во Грција воведени на 14 мај, кои меѓу другото важат и за македонските државјани, продолжени се до 7 јуни 2021 година, согласно новата министерска...

Балкан 29.05.21 | 22:32

Формуларот и ПЦР-тест за деца над 5 години остануваат – Грците ги отворија границите за БиХ

Денеска беше донесена нова, заедничка министерска одлука на грчката Влада, која се однесува на одредбите за влез на странски државјани во Грција. Според оваа одлука,...

Македонија 14.05.21 | 13:19

Излажаните Македонци кои заглавија на „Евзони“ се враќаат назад, денеска нема влез во Грција

Сите кои тргнаа кон Грција се враќаат назад, откако рампите на граничниот премин останаа спуштени. Грчката полиција не дозволи влез на оние кои немаат грчки пасош. Службениците...

Вести 14.05.21 | 09:10

Евзони се полни со незадоволни туристи: Се уште не е дозволен влез во Грција за македонските граѓани

Граничниот премин меѓу Македонија и Грција, Евзони, од утринава е отворен за сообраќај но само за патници со грчки пасоши. Иако министерот за здравство Венко Филипче...

Балкан 13.05.21 | 13:43

Утре е големиот ден: Се отвора границата со Грција, ќе може да се влезе со сите вакцини или со ПЦР тест

Пред најавеното утрешно отворање на копнените гранични премини кон Грција, најфреквентниот граничен премин Богородица е подготвен во секој поглед да одговори адекватно...

Балкан 19.04.21 | 10:09

Стоп: Македонците и Србите уште една недела нема да влегуваат во Грција

За македонските државјани, границите на Грција остануваат затворени уште една седмица, со оглед на тоа дека грчката Влада ја продолжи до 26 април 2021 година министерска...

Балкан 08.03.21 | 09:31

Нема одење во Грција до почетокот на април

Одлуката за привременото ограничување на копнените граници и новите дополнителни рестрикции воведени минатата седмица за граничните премини со  Македонија и Албанија,...

Балкан 05.03.21 | 09:30

Протест на грчките камионџии на граничниот премин Евзони

Воведување временско ограничување за влез на камиони од Евзони, меѓу 7 и 19 часот, како и целосниот недостаток на организација во процесот на спроведување на брзите тестови...

Балкан 26.02.21 | 20:54

Режимот на Евзони се заострува: На сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите

На граничните премини, на сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите, а при позитивен резултат нема да биде дозволен влез, додека...

Балкан 15.02.21 | 16:10

Не одете во Грција преку Евзони, штрајкуваат грчките цариници

Поради штрајк на грчките цариници, граничниот премин Евзони од 05:00 часот на 17 февруари до 08:00 часот на 18 февруари 2021 година ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај,...

Сервиси 24.11.20 | 08:27

Евзони затворен за сообраќај поради штрајк на грчките цариници

Поради штрајк на грчките царински служби граничниот премин Евзони ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај од денеска од 5 часот, па до утре во 5, соопшти вчера Министерството...

Македонија 13.09.20 | 19:22

207 нови заразени во Грција: Рампата за Македонија останува затворена најмалку до октомври

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 207 нови случаи на Ковид-19, речиси 100 помалку од вчера, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 13.240 лица. Информациите...

Балкан 13.08.20 | 11:34

Еве кој ќе може да влезе во Грција од понеделник

Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“, кој стартува на 17.08.2020 Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната служба...

Балкан 06.08.20 | 15:36

Не планирајте летување: Грција засега не ја отвора границата со Македонија

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос...

Балкан 08.07.20 | 15:39

Секој што ќе влезе во Грција мора да биде тестиран од корона

Речиси сите туристи кои преку граничниот премин Промахонас (Кулата) влегуваат во Грција, се тестираат, наместо како што бепе досега, тестирањата да се вршат наменски...

Балкан 29.06.20 | 12:37

Грција задутре го отвора преминот Евзони на границата со Македонија

Грција од среда отвора седум гранични премини на копнените граници со Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на...

Македонија 26.06.20 | 11:53

Граничниот премин Богородица е отворен, ама Евзони затворен за влез во Грција

Граничниот премин Богородица од денеска е отворен за излез и влез во земјава, но од соседната страна копнената граница на Грција останува затворена за влез на туристи...

Балкан 16.06.20 | 09:05

Грција се смилува и ги пушти српските туристи, од денеска ќе можат и преку Евзони

Грчката Влада доцна синоќа донесе одлука да им дозволи преминување на границата и на српските државјани на границата меѓу Бугарија и Грција. Српските дипломати успеале...

Балкан 15.06.20 | 12:24

„Евзони“ остана затворен: Грција ги извиси српските туристи

Српските турсти кои денеска се упатија кон Грција беа непријатно изненадени. Наместо слободен влез како што беше најавено, рампата на „Евзони“ остана спуштена.Голем...

Сервиси 20.07.19 | 12:35

Блокиран граничниот премин Евзони кон Грција

Огромни колони се забележани денекса на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската страна од границата нема подолги задржувања, од грчката страна патниците...