Ознака: Ендрју Куомо
Свет 29.10.21 | 09:02

Поранешниот гувернер на Њујорк ќе оди на суд поради сексуалното вознемирување на 11 жени

Против поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо, е поднесена прекршочна пријава пред судот во Олбени, соопшти портпаролот на судовите во државата Њујорк, Лусијан...

Свет 09.08.21 | 10:27

Нова епизода во скандалот за сексуално вознемирување од гувернерот на Њујорк: Неговата секретарка поднесе оставка

Главната помошничка на гувернерот на Њујорк, Мелиса Де Роса, поднесе оставка во екот на актуелниот скандал за сексуално вознемирување, во кое главен актер е токму гувернерот...

Свет 04.08.21 | 08:45

Бајден бара оставка од гувернерот на Њујорк

Американскиот претседател Џо Бајден, претседателката на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија побараа гувернерот на државата...

Свет 28.02.21 | 21:58

Иницијатива за истрага против гувернерот на Њујорк за сексуално вознемирување

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, истакна дека администрацијата на Џо Бајден смета дека треба да се спроведе независна истрага за наводите за сексуално вознемирување...