Ознака: електрични возила
Економија 10.03.24 | 09:30

ВМРО-ДПМНЕ: Пропадна лажната стратешка инвестиција на ДУИ и СДС со фабриката за електрични автомобили

Уште еден од розевите меури од сапуница на власта пукна. Официјално вчера се обелодени дека од помпезната најава за фабрика за електрични автомобили во Тетово нема...

Свет 09.03.24 | 08:31

Мерцедес го одложува планот за производство на електрични возила

Мерцедес-Бенц ги одложува целите за развој на електрични возила поради слабата побарувачка. Поради тоа, германскиот автомобилски концерн ќе продолжи да произведува...

Македонија 08.03.24 | 18:01

Заврши бајката „фабрика за електрични возила во Тетово“: Запрен Договорот за државна помош за компанијата „е.ГО“

Поради несолвентност на компанијата „мајка“ се запира извршувањето на Договорот за доделување на државна помош со компанијата „е.ГО“ и секоја постапка предвидена...

Свет 27.01.24 | 11:34

Европски ревизори: ЕУ не успеа значително да ги намали емисиите на ЦО2 од возилата

Мерките на ЕУ во последните 12 години не придонесоа значително за намалување нивото на емисии на јаглерод диоксид од возилата со мотори со внатрешно согорување, што...

Македонија 21.08.23 | 19:12

Таче и лопатите си заминаа, камен-темелникот остана да зјае на пуста ливада: Вака изгледа фабриката за електрични возила во Тетово

На местото каде што владата на СДСМ во август 2022 година бомбастично најавуваше изградба на фабрика за производство на електрични возила, на пуста ливада зјае само дупка...

Македонија 11.08.23 | 14:25

Бизнисмен близок на ДУИ го избрка основачот на фирмата што зеде 42 милиони евра за непостоечките електрични возила

Основачот на фирмата за чие непостоечко возило владата одобрила државна помош од над 42 милиони евра е избркан од бизнисмен близок на ДУИ. Една година откако премиерот...

Економија 12.08.22 | 13:49

Нејмар е заштитно лице и ќе ги промовира електричните возила од Тетово?!

Фудбалската ѕвезда Неjмар во април годинава потпишал договор со кој станал глобално заштитно лице на германскиот производител на урбани електрични возила „Некст е.ГО“...

Економија 12.08.22 | 11:50

Ни Бугарија не го сакаше: Teтовското електрично возило во Германија прогласено за најлошо

Владата вчера се пофали дека во Тетово ќе се прават електични возило.Звучи убаво,особено со трендот што ја зафати Европа за електрични возила, особено по најавата на...

Економија 11.08.22 | 13:18

Во Тетово ќе се произведуваат електрични автомобили

Владата на денешната седница ја прифати одлуката да се додели државна помош на германската компанија „Next.e.GO Mobile“ која треба да произведува електрични возила во Технолошко-индустриската...

Економија 11.08.22 | 12:36

Груби објави дека во Тетово ќе се произведуваат електрични возила, Владата ќе вложи 130 милиони евра

Првиот вицепремиер Артан Груби објави дека домашната интернационална компанија „Еколог“ ќе произведува електрични возила во Тетово. На годишнината на Охридскиот...

Технологија 09.06.22 | 22:25

Купувајте електрични возила: Од 2035 година престанува производството на автомобили на дизел и бензин

Европратениците гласаа за ефективна забрана за продажба на нови бензински и дизел автомобили, како дел од широкиот пакет мерки за борба против климатските промени. Европратениците...