Ознака: ефикасност
Здравје 31.03.21 | 14:12

Вакцината на „Фајзер/Бионтек“ покажала 100% заштита кај деца од 12 до 15 години

Комапниите „Фајзер“ и „Бионтек“ соопштија дека нивната вакцина против корона вирусот е безбедна и има ефикасност од 100 проценти кај деца на возраст од 12 до 15 години. Објавените...

Свет 12.03.21 | 09:58

Вакцината на „Новавакс“ 96 отсто ефикасна против оригиналната верзија на коронавирусот

Вакцината против Ковид-19 на „Новавакс“ е 96 проценти ефикасна во спречување на инфекцијата предизвикана од оригиналната верзија на коронавирусот во последното испитување...

Свет 08.02.21 | 09:27

По забраната за користење во Јужна Африка, СЗО ќе расправа за ефикасноста на вакцината од „АстраЗенека“

За вакцината на Универзитетот Оксфорд и шведската компанија „АстраЗенека“ ќе се расправа на денешната панел дебата што ја најави Светската здравствена организација...

Здравје Свет 30.01.21 | 23:51

Kрвната плазма од вакцинираните e поефикасна од плазмата од оздравените пациенти

Истражување спроведено во руската Воена-медицинска академија „Киров“ покажало дека третманот на пациенти заболени од Ковид-19 со крвна плазма донирана од вакцинирани...

Здравје 30.01.21 | 20:25

Клиничко истражување: Вакцините имаат помла ефикасност кај јужноафриканската мутација на корона вирусот

Податоците од клиничките испитувања на две вакцини против Ковид-19 покажуваат дека јужноафриканската мутација на корона вирусот ја намалува нивната ефикасност во заштитата...

Здравје 22.01.21 | 08:57

Колку е ефикасна само една доза од вакцината и зошто е строго препорачливо да се земат две

Кога 85-годишниот Колин Хорсмен на крајот на декември минатата година бил хоспитализиран, тогаш постоел сомнеж дека станува збор за воспаление на бубрегот. Меѓутоа,...

Здравје 16.11.20 | 15:50

Вакцината на „Модерна“ има ефикасност од 94,5 проценти

Фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека ефикасноста на нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 е дури 94,5 проценти, а информациите се базираат на...

Здравје Свет 11.11.20 | 09:53

Ројтерс: Руската вакцина против Ковид-19 исто така има ефикасност од над 90%

Руската вакцина против Ковид-19, „Спутник 5“, е ефикасна повеќе од 90%, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на претставник на руското Министерството за здравство. Агенцијата...

Свет 02.10.20 | 15:25

Нова глобална лабораториска мрежа ќе ги споредува вакцините против Ковид-19

Најголемата непрофитна организација за здравствени итни случаи воспостави глобална лабораториска мрежа за проценка на податоците од потенцијалните вакцини против...