Ознака: државна матура
Македонија 01.07.22 | 12:07

Државна матура: 3,78 е средната оценка на екстерните испити

Средната оценка на екстерните испити од прелиминарните резултати од државната матура е 3,78 и е повисока во однос на минатата година кога изнесуваше 3,61. Државниот испитен...

Македонија 13.06.22 | 08:17

Денес матурантите полагаат изборен екстерен испит

Матурантите денеска ќе полагаат втор дел од државната матура со тестот од екстерниот испит што го избираат. Од вкупно 15 899 кандидати, 14 320 се пријавиле за англиски јазик. Математика...

Македонија 04.06.22 | 12:53

Матурантите денеска го полагаат првиот екстерен испит од државната матура

Во 10 часот денеска во средните училишта низ земјава почна полагањето по првиот екстерeн испит – Мајчин јазик и литература од државната матура за учебната 2021/2022 година....

Македонија 04.06.22 | 08:42

Средношколците почнуваат со полагањето државна матура

Во 10 часот денеска во средните училишта низ земјава ќе почне полагањето по првиот екстерeн испит – Мајчин јазик и литература од државната матура за учебната 2021/2022 година....

Македонија 30.05.22 | 15:41

Државна матура ќе полагаат 15 899 ученици, екстерните испити се на 4 и 13 јуни

Вкупно 15.899 кандидати се пријавени за полагање на државната матура од учебната 2021/2022 година. Од нив, 7.135 се ученици од гимназиско образование, 8.504 од стручно и 260 од уметничките...

Македонија 05.07.21 | 14:25

Директорката на Државниот испитен центар Наумовска: Дел од учениците препишувале на матурата

Делови од текстови или цели текстови препишувале матурантите посебно по предметот англиски јазик, а тоа го евидентирале оценувачите на тестовите, рече денеска Елизабета...

Македонија 05.07.21 | 08:32

Резултатите од државната матура ќе бидат објавени во текот на денот

Директорката на Државен испитен центар Елизабета Наумовска денеска ќе ги соопшти резултатите од екстерните испити од државната матура јуни 2021 година. Оваа учебна година...

Македонија 05.06.21 | 20:15

Царовска: 25 и 28 јуни се дополнителни термини за матурантите кои се во изолација

Денеска започна полагањето на државната матура за учебната 2020/2021 година. Министерската за образование, Мила Царовска, во порака до матурантите вели дека за оние кои...

Македонија 05.06.21 | 08:05

Денеска се полага првиот испит од државата матура

Учениците кои го завршуваат средното образование и се пријавени за државната матура, денеска од 10 часот ќе го полагаат првиот екстерен испит – мајчин јазик, кој е задолжителен...

Вести 02.06.21 | 14:57

Последен пат се полага државна матура по овој терк, за следната година ќе има нова концепција

На 5 јуни започнува полагањето на државната матура за над 15 илјади матуранти. Учениците од завршната четврта година во средното образование ќе го полагаат првиот екстерен...

Македонија 19.05.21 | 16:24

На 5 јуни се полага првиот екстерен испит, за државна матура се пријавиле 15.294 ученици

Оваа учебна година за државната матура се пријавиле 15.294 матуранти. Од нив 7.050 од гимназиско образование, 7.983 од средно стручно образование и 261 од средно уметничко образование. Согласно...

Македонија 03.05.21 | 21:04

Од утре ќе се вакцинираат наставниците кои ќе ја спроведуваат државната матура

Од утре започнува вакцинацијата на наставниците кои ќе бидат ангажирани околу подоготовките и полагањето на државната матура која започнува на 5 јуни. Оваа група наставници...

Македонија 19.04.21 | 13:57

Сојуз на средношколци: Во некои средни училишта не се почитува договорот за државната матура

Сојузот на средношколци е загрижен за спроведувањето на договорот постигнат со Владата за државната матура 2020/2021 година откако матуранти информирале за професори...

Македонија 07.04.21 | 20:33

Средношколски Глас: Здравјето пред државната матура

Во изминатите месеци и сега сме сведоци на порастот на заразени и починати од КОВИД 19 токму поради тие причини и актуелниот попис беше одложен и згора на сето тоа се...

Македонија 17.03.21 | 12:47

Матурата ќе се спроведе, Караџовски вели нема зголемен број заболени ученици и наставници

Во најголем дел од државата немаме зголемен број  заболени наставници и ученици за да се преземат одредени мерки, изјави денеска претседателот на Комисија за заразни...

Македонија 17.03.21 | 09:59

По 15 ученици во училница седати на 2 метри: Објавен протоколот за полагање на државната матура

Полагањето за државната матура ќе почне на 5 јуни. Министерството за образование и наука го објави Протоколот за постапување на средните училишта при реализација на...

Македонија 16.03.21 | 20:36

Владата донесе протокол за реализирање на државната матура

Владата денеска на 54-тата седница го донесе Протоколот за постапување на средните училишта при реализација на испитите од државната матура за учебната 2020/2021 година. Како...

Македонија 15.02.21 | 22:05

Заев се пофали дека нашол решение за државната матура

Претседателот на Владата Зоран Заев попладнево ги прими претставниците на Сојузот на средношколци во насока на продолжување на разговорите и изнаоѓање решение за...

Македонија 14.02.21 | 21:06

Министерството за образование го прифаќа компромисното решение за државната матура

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од...

Македонија 09.02.21 | 12:01

Сојуз на средношколци на средба со Заев

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија...