Ознака: дрва
Македонија 23.01.20 | 13:16

Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес се спонзори

Ивор Мицковски на фејсбук пишува за Паркобраните кои порано ги бранеа дрвјата, а денес се тивки и глас не им се слуша. Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес...

Скопје 18.11.19 | 12:42

Ивор Мицковски за грижата на Шилегов за зеленилото: Саем се исекоа преку илјада дрва, Водно е искасапено до Матка, шумата во Гази Баба се делка за згради…

Откако градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска на засадувањето на новите јапонски цреши на улицата „Максим Горки“ рече дека градот продолжува да се грижи...

Сервиси 15.10.19 | 11:39

Дел од Шар Планина соголен од неконтролирана сеча

На Шар Планина се сечат илјадници дрва, алармира алпинистот и фотограф од селото Бозовце, Шахин Фазлија. Тој речиси секоја недела оди на една туристичка локација во...

Црна хроника 17.09.19 | 17:19

Место дрва за огрев, не добила ништо – Старица имамена за 7 илјади денари

Вчера околу 18.15 часот во Полициската станица Кочани, Б.Д. (76) од с.Бање, кочанско, пријавила дека околу 16 часот во нејзинот двор во с. Бање била измамена од едно лице. Според...

Економија 11.09.19 | 22:50

Казни за тие што ќе земат субвенции за инвертер, а пак ќе се греат на дрва

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките...

Црна хроника 20.08.19 | 16:30

Пукање ноќеска во Бањани, со „Сеат“ удриле полициско возило

Ноќеска околу 01 часот во атар на село Бањани, скопскo, полициски службеници откако забележале комбе натоварено со дрва превземале мерки и активности за запирање на возилото. Возачот...

Црна хроника 19.08.19 | 10:53

Млад скопјанец загинал во Брајчино: Додека сечел дрва, едно го удрило по глава

Вчера попладне во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било пријавено дека во с. Брајчино, при сеча на дрва едно дрво го удрило во пределот на главата...

Црна хроника 26.07.19 | 19:11

Младо момче се повредило сечејќи дрва и починало

Младо момче (24) од селото Казандол, Валандовски, починало откако прво се повредило сечејќи дрва со моторна пила, соопштува тамошната полиција. Случајот вчера го пријавила...

Балкан 13.05.19 | 09:44

„Андреа“ корнеше дрва во Загреб

Откорнати дрва, искршени гранки по улиците и оштетени покриви се дел од утринската глетка во Загреб по силниот ветер кој не прекинува да дува од вчера вечер. Сообраќајот...

Скопје 09.05.19 | 13:15

Денеска повторно беа засадени дрвјата кои беа отстранети за литургијата на Папата

Дрвјата на Плоштад Македонија кои беа отстранети за литургијата на папата Франциско, денеска повторно беа засадени. Екипи на ЈП „Паркови и зеленило” со специјалната...

Македонија 24.04.19 | 23:49

Душко Илиевски: За лошиот резултат на СДСМ во Битола придонес даде и Горан Козаров

Душан Илиевски или Душко Млекарот на својот фејсбук профил објави информација дека се вршел поткуп од страна на директорот на Водовод Битола, Горан Козаров. За лошиот...

Црна хроника 15.04.19 | 16:49

Кривична за кичевец кој исекол 400 дабови дрва

Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против Ш.И. (30) од кичевското село Туин поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пустошење на...

Балкан 05.12.18 | 11:31

Мигранти зеле дрва за огрев од затворено кафуле во Грција и оставиле 10 евра

Група мигранти, кои од Турција стигнале во Грција, во селото Неа Виса во близина на грчко-турската граница кај Еврос. За да се стоплат во текот на ноќта и да ги издржат...