Ознака: доброволци
Скопје 10.02.23 | 12:55

Цели семејства се под урнатините во Турција, жално е што не може да извадиме ниту еден преживеан, раскажуваат доброволци спасувачи од Скопје

Цели семејства се под урнатините. Жално е што не можеме да извадиме барем еден преживеан. Надежда дека некој е жив веќе е многу мала. Слушаме дека се пронајдени живи и...

Свет 22.11.22 | 08:46

Руските доброволци ангажирани во Украина добиваат статус на воени ветерани

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов закон, со кој руските доброволци ангажирани во Украина добиваат статус на воени ветерани. Според новиот закон,...

Свет 15.06.22 | 14:19

Во регионот на Запорожје се формираат списоци на доброволци за одбрана од украинската армија

Во областа Запорожје почнале да се формираат списоци со доброволци за заштита на регионот од украинската армија, изјави шефот на воено-цивилната администрација на...

Свет 21.04.22 | 21:15

Млади Етиопејци во редици стојат пред руската амбасада за да се пријават како доброволци за во Украина

Голем број млади Етиопјани се собираат пред руската амбасада во главниот град Адис Абеба, а се шират информации дека Русите регрутираат војници за војната во Украина. Ваквите...

Свет 11.03.22 | 10:30

Путин рече да: 16.000 доброволци од Блискиот Исток ќе ѝ помогнат на Русија

Владимир Путин изјави дека странски доброволци се добредојдени да помогнат во борбата против украинските сили. Ја поддржувам таа идеја. Секој кој сака да волонтира...

Балкан 01.03.22 | 14:54

Се бараат доброволци од Албанија да се борат за Украина, пријавување преку мејл

Украинската амбасада во Тирана ги повика Албанците кои сакаат како доброволци да се приклучат на одбраната на Украина да ја контактираат амбасадата преку мејл. Доброволците...

Свет 28.02.22 | 12:38

Летонија со закон им дозволи на своите граѓани да се борат во Украина

Летонскиот парламент едногласно изгласа да им дозволи на летонските граѓани да се борат во Украина доколку сакаат, се наведува во денешното соопштение на Парламентот. Нашите...

Балкан 27.02.22 | 09:04

Првите хрватски доброволци заминуваат да се борат за Украина

Првите доброволци од Хрватска веќе заминуваат на боиштата во Украина, за да се борат на страна на украинската војска, објави репортерот на „Дневник“, Иван Чоркало. Една...

Здравје 27.01.22 | 14:07

Се бараат доброволци кои ќе се заразат со коронавирусот во име на науката

Првото медицинско истражување на светот во коешто е дозволено намерно изложување на испитаниците на новиот коронавирус SARS-CoV-2 бара доброволци поради развој на подобри...