Ознака: дезертер
Свет 17.01.23 | 08:57

Командант на платеничката група Вагнер бара азил во Норвешка

Поранешниот командант на руската паравоена група Вагнер побара азил во Норвешка откако дезертираше од оваа платеничка единица. Андреј Медведев (26) минатиот петок ја...

Македонија 14.11.22 | 17:08

ВМРО ДПМНЕ: Димитар Ковачевски е дезертер кој во заложништво ја држи целата држава

Димитар Ковачевски е дезертер кој во заложништво ја држи целата држава, реагираат од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. Според партијата, Ковачевски е само...

Македонија 31.10.22 | 08:58

Ковачевски дезертираше и од отворањето на македонскиот клуб во Благоевград

Ковачевски дезертираше од отворањето на Македонскиот клуб во Благоевград, не сакаше да ги штити националните интереси.Дезертерот Ковачевски единствено што знае е...

Економија 06.10.22 | 09:18

ВМРО-ДПМНЕ: Поради дезертерот Ковачевски и Владата полоши во економија од Македонија се само Украина и Русија каде има војна

Македонската економија тоне заедно со стандардот на граѓаните, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија има највисока стапка на инфлација во регионот...

Македонија 30.09.22 | 13:45

Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на повикот за дуел со...

Македонија 28.09.22 | 11:03

Ковачки до Ковачевски: Дали да избегнеш војска го злоупотреби чичко ти Александар Ковачевски?

Ајде дезертеру Ковачевски, охрабри се и кажи, дали си трајно неспособен или си лажел пред АРМ за да избегнеш служење на војска, го прозва пратеникот Драган Ковачки премиерот...

Македонија 28.09.22 | 09:51

Судот итно да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски

Судот треба во итно да постапи согласно членот 40 од Законот за вонпарнична постапка и да го отпочне процесот за утврдување на деловната способност на дезертерот Ковачевски,...

Македонија 24.09.22 | 16:33

ВМРО-ДПМНЕ е за државните интереси и против предавствата на дезертерот Ковачевски и неговиот ментор Заев

Дезертерот Ковачевски не треба да манипулира со јавноста. ВМРО-ДПМНЕ е за заштита на државните интереси, а против предавствата на дезертерот Ковачевски и неговиот ментор...

Македонија 24.09.22 | 12:15

Ковачки: Како дезертерот Ковачевски има безбедносен сертификат за пристап до државни тајни кога има документ дека е трајно неспособен

Сомнително и нејасно е, и како дезертерот Ковачевски се стекнал и се’ уште поседува безбедносен сертификат за пристап до државни тајни, имајќи во предвид дека истиот...

Македонија 23.09.22 | 09:32

Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Откако беше фатен во лага дезертерот Ковачевски никаде го нема да појасни кога лажеше, дали кога велеше дека војска не отслужил заради школувањето, или кога велеше дека...

Македонија 22.09.22 | 15:00

Ковачки: СДСМ уште не одговориле дали Ковачевски лажел за да избега од војска или е навистина трајно неспособен

СДС антимакедонска предводена од дезертерот Ковачевски денеска се симна на ниво на партија во очај.Морам да одговорам на обвинувањата лично кон мене искажани денеска...

Македонија 22.09.22 | 09:55

Ковачевски да подлежи на испитување на деловната способност!

Дезертерот Ковачевски е трајно неспособен, тоа е дијагноза, која сам ја пријавил во АРМ.Ако е трајно неспособен за војска, како е способен за извршување на функцијата...

Македонија 20.09.22 | 09:25

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Ковачевски бидејќи избегнал служење на воен рок правдајќи се дека е трајно неспособен

Дезертерот Ковачевски го избегнал служењето на воениот рок правдајќи се дека е трајно неспособен додека децата, татковците и браќата во илјадници семејства беа испраќани...

Македонија 19.09.22 | 15:40

Ковачки го прашува Ковачевски: Сам си приложил документ дека си трајно неспособен, и со таа дијагноза си избегал служење војска?

Господине Ковачевски, не се обидувајте со дефокусирате.Одговорете кратко и јасно:Дали ЛАЖЕВТЕ за да не одите војска или навистина сте ТРАЈНО НЕСПОСОБЕН?, прашува Драган...

Македонија 19.09.22 | 09:16

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе објави документи за неговата трајна неспособност: Зошто молчи дезертерот Ковачевски?

Цел ден молк од страна на дезертерот Димитар Ковачевски за скандалот, каде што тој свесно го избегнал служењето на воениот рок и дезертирал. Дезертерот Ковачевски за...

Македонија 18.09.22 | 15:14

Тече рокот од 24 часа Ковачевски да одговори дали дезертерал од АРМ!

Вистинското прашање на кое што денес треба да одговорат од клептоманската СДС на македонската јавност е дали Ковачевски дезертирал од АРМ во 2001 години, правејќи се...

Свет 12.04.22 | 10:07

„Се срамам, но видете ме! Не сум за во војна“: Украинските дезертери плаќаат и по 15.000 долари за бегство преку граница

Младиот и успешен моден фотограф од Киев, Вова Клевер, никогаш не се гледал себеси во војна. „Насилството не е мое оружје“, вели тој. Многу брзо откако Русија ја нападна...

Свет 02.04.22 | 21:42

Фатен дезертер: Украински генерал од тајната служба сакал да пребега во Унгарија

Украинската гранична полиција вчера запрела маж кој се обидел да ја напушти земјата и да побегне во Унгарија. Човекот ѝ предал документ на полицијата според кој е ослободен...

Македонија 25.03.21 | 20:19

Ковачки: Заев објаснува што е патриотизам, а „патриотот“ во 2001 свесно избегна служење воен рок

Полковникот во Армијата на Република Македонија и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, реагира за прозивката на патриотите од премиерот Зоран Заев...