Ознака: даноци
Економија 29.11.22 | 22:44

Пренџов: Лукаревска најавува од први јануари дека ќе има целосно нов даночен систем, но до пратениците досега не стаса ниту еден предлог закон

Кога ние зборуваме за приходи, ќе имаме толку раст на приходи, толку милиони евра нови приходи, јас мислам дека тоа е сулудо, дека ваков Буџет ние не можеме да правиме...

Економија 09.11.22 | 09:58

За три пати е зголемен данокот на имот за станови во Oхрид за оние кои не живеат таму

Решенијата за наплата на данок на имот на граѓаните кои не живеат во Охрид, но имаат станови е три пати зголемена. Од општина Охрид за Алфа телевизија појаснуваат дека...

Вести 16.08.22 | 15:00

Дали власта се пишмани за зголемувањето на даноците?

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за реформи за...

Економија 11.08.22 | 21:26

Николоски: Зголемувањето на даноците е катастрофална мерка на Владата

Зголемувањето на даноците е катастрофална мерка на Владата Откако ова го најавија ние сме во комуникација со реалниот сектор и тој во моментов, во тешката ситуација...

Економија 09.08.22 | 16:31

Фискалната раскалашеност Владата ја пренесува на грбот на граѓаните и на бизнисот

ВМРО-ДПМНЕ во континуитет укажуваше дека раскалашеното трошење на државните пари од стана на Владата на ДУИ и СДСМ ќе не чини многу во годините кои доаѓаат. Истата Влада...

Македонија 08.08.22 | 18:37

Даноците да не се зголемуваат, а прашањето за референдумот ќе се знае на крајот од август

Се подотвора вратата за зголемување на даноците, а ВМРО-ДПМНЕ е против тоа, изјави денеска во Прилеп, потпретседателот на ВМРО -ДПМНЕ Александар Николоски, кој присуствуваше...

Свет 27.03.22 | 14:27

Путин потпиша антикризни економски мерки, една од нив е зголемувањето на данокот на луксуз

Тоа се мерки со кои Путин сака да ги намали последиците од западните санкции за агресија врз Украина. Имено, во документот се наведува дека Русија во наредниот период...

Балкан 02.02.22 | 13:55

Мицотакис најави намалување за 13 отсто на данокот на сопственост на недвижнини

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, денеска најави „ново храбро и трајно” намалување за 13 отсто на годишниот данок на сопственост на недвижнини, одлука, која како...

Економија 21.10.21 | 09:25

Македонија е умерено подготвена во областа на оданочувањето, оценува Европската комисија

Во областа на оданочувањето државава е умерено подготвена, оценува Европската комисија (ЕК) во последниот Извештај за напредокот во евроинтеграците. Постигнат е, стои...

Свет 12.10.21 | 11:14

Ирска планира да ги намали даноците за им помогне на граѓаните со високи трошоци за живот во 2022

Пакетот од 4,7 милијарди евра ќе вклучува значително повисоки инвестиции, пред се во доделување на станови, што ќе значи буџетски дефицит како учество во БДП следната...

Македонија 16.06.21 | 14:28

Остана уште данок во крв да воведе

Зоран Заев воведува нов данок на сите горива и зголемување на цената за 4.13 денари на секое литро гориво, бензин и дизел. Тоа се 4.13 денари за кои трајно ќе се зголеми цената...

Економија 16.06.21 | 12:34

Николоски: Македонија е пред инфлација поради зголемените даноци и акцизи

За да можат да крадат го поскапуваат драстично бензинот и дизелот, предупредува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. На бројни средби со стопанственици...

Македонија 15.06.21 | 19:59

Мицкоски: Уште данок во крв да ни воведат и ќе бидат комплетни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар за новите цени на горивата рече дека тој уште претходно...

Економија 24.05.21 | 09:34

Граѓаните од економските политики на СДСМ добија само раст на даноците

Граѓаните од економските политики на СДСМ добија само раст на даноците. Поради економските политики на СДСМ над 60.000 граѓани ги изгубија своите работни места. СДСМ не...

Економија 23.05.21 | 15:24

Покачувањето на даноците кога имаме илјадници граѓани без работа и зголемување на инфлацијата е анти-пазарна и анти-деловна политика на Владата

Во денешната посета на општина Ѓорче Петров, пратеникот и секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, во врска со најавата од власта за зголемување...

Економија 22.05.21 | 16:48

Најавите за зголемување на даноците се признание за економското фијаско

На денешната посета во Сопиште, потпретседателот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во однос на најавите за зголемување на даноците на Зоран Заев, истакна...

Економија 21.05.21 | 17:16

Мицкоски: Намалување на даноците, а не покачување и кратење на непродуктивните трошоци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при денешната посета во Гевгелија одговарајќи на новинарско прашање за тоа на што се должи ваквата состојба во ЕЛЕМ,...

Економија 20.05.21 | 17:25

Таки Фити: За да се менаџира јавниот долг треба да се зголемат даноците и да се намали владината непродуктивна потрошувачка

Заздравувањето на економијата е започнато и целосно ќе се случи дури следната година. Целта е забрзување на економскиот раст од 2,5 отсто, колку што во просек бил во изминатата...

Економија 27.03.21 | 14:00

Мисајловски: Економијата ни е на колена а ќе ги покачуваат даноците, е тоа е вистинската слика на СДСМ

Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ вели дека една работа што СДСМ не ја кажаа за време на изборната кампања е дека ќе ги зголемат даноците Тоа го прават бидејќи нема пари...

Економија 25.03.21 | 10:13

Финансии појаснува, Теменугов се извинува: Нема да се зголемат даноците туку уделот што го добиваат општините од наплатата

Министерството за финансии ја информира јавноста истакнуваме дека не се планира зголемување на стапките на ДДВ и на персоналниот данок, туку уделот кој општините го...