Ознака: дафина стојановска
Економија 07.10.22 | 10:58

Стојаноска: Фокусот на ВМРО-ДПМНЕ како одговорна партија е во надминувањето на економско – енергетската криза, тоа го покажа и вчера со средбата во Влада

Ние како ВМРО-ДПМНЕ и како опозициска партија во парламентот, не сакаме да ги користиме внатрешните состојби во одредени партии. Напротив, ние како државотворна партија...

Македонија 13.09.22 | 21:01

Стојановска: Прават правни гимнастики за да избегнат народ!

Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција по одлуката на претседателот на Собранието Талат Џафери да ја отфрли иницијативата за референдум, посочи...

Македонија 15.07.22 | 19:36

Стојаноска до поддржувачите на Францускиот предлог: Вие кои сметате е најдобар, единствен и последен, тој ќе направи невиден геноцид врз македонскиот народ

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска од денешната седница на која втор ден се дискутира за владините заклучоци по однос на Францускиот предлог за спорот со...

Македонија 30.06.22 | 20:25

Стојаноска: Власта со шверцување на законот за судии и јавни обвинители имаше цел да се обезбеди да не одговараат во иднина за тоа што досега го направија

Морам да ја споменам онаа анкета која и американската амбасадорка ја обелодени дека довербата во судството е само 8% и неизбежно е да се спомене што им беше фокус оваа...

Македонија 30.06.22 | 12:32

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Ако сакаме да ја споредиме работата на претседателот на Собранието, тоа е една чаша со пиво кога ќе се преполни и ќе почне да претекува, објаснува пратеничката од редовите...

Македонија 28.06.22 | 20:19

Дафина Стојаноска: Заменичката на Адеми дивее со Комисијата за европски прашња

Потпретседателката Арта Биљали-Зендели дивее со Комисијата за европски прашања. Ова е ставот на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, а кој доаѓа откако Биљали-Зендели...

Македонија 28.06.22 | 12:33

Стојаноска: Јавното обвинителство да реагира, бараме да се симне имунитетот на Адеми и да одговара за насилството во законодавниот дом

Вчера бевме сведоци на уште едно самоволие и насилство на владеачкото мнозинство во Собранието. Вчера на комисијата за европски прашања пратеникот и претседател на...

Македонија 11.03.22 | 11:44

Стојаноска: Со намалување на акцизата од 18 на 10 проценти, влада покажа дека не се грижи за граѓаните, туку за сопствените џебови

Потребно е со власта да ги усогласиме ставовите барем околу вакви прашања од кои што навистина зависи буквално животот на секој еден граѓанин во Република Македонија,...

Македонија 09.11.21 | 22:02

Стојаноска: Убедена сум дека не само потпишаните на иницијативата за недоверба на Владата, туку за истата се и од владеачката коалиција

Убедена сум дека не само ВМРО-ДПМНЕ, туку и сите потпишани на иницијативата за недоверба на Владата се јасни. Но, и оние кои се дел од СДСМ или владеачката коалиција треба...

Македонија 28.04.21 | 17:56

Стојановска до Царовска: Зошто не излезете на говорница со таблет или мобилен телефон, туку од обични листови хартија ни прочитавте податоци кои само вие ги знаете

Ќе ја запрашам министерката Царовска зошто овде на говорница не излезе со еден таблет или мобилен телефон како што често го користи, па да ни иститка некоја информација...

Македонија 26.02.21 | 18:14

Правдата за Мијалков донесена под притисок на јавноста, времето ќе покаже какви се договори има Заев- Мијалков

Го поздравуваме секој чин кој значи спроведување на правда, вклучително и оваа пресуда. Лошо е што поради криминалите на Мијалков во затвор заглавуваат и луѓе кои се...

Македонија 30.12.20 | 17:44

Стојаноска: До кога Филипче ќе ја остава д-р Калина Гривчева – Старделова спротивно на закон да извршува напоредно две неспоиви функции

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на денешната седница за пратенички прашања, прашува до кога министерот за здравство Венко Филипче ќе ја остави доктор...

Македонија 04.11.20 | 22:55

Стојаноска: Да се одложат изборите се додека не се исполнат услови за заштита на здравјето на граѓаните

По завршувањето на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, пратеничката Дафина Стојаноска од пред седиштето на партијата изјави дека нема услови за одржување на локалните избори во Штип...

Македонија 30.08.20 | 20:57

Стојаноска: Двапати аболициран мандатар поднесува предлог за нова влада

Пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, на собраниската седница потсети дека предлогот за нова влада доаѓа од два пати аболициран мандатар кој минатиот...

Македонија 12.07.20 | 15:18

Стојаноска: По 15 јули новата влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага за решавање на проблемот со депонијата Русино

Дафина Стојаноска, носител на изборната единица 6 денеска беше пред депонијата Русино каде рече дека како носителката на листата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова...

Економија 11.07.20 | 20:59

Дафина Стојаноска: Се обврзуваме дека во четири години мандат ќе има вработувања на 50 илјади млади луѓе

Носителката на листата со кандидати за пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на средбата со млади во Тетово...

Македонија 05.07.20 | 17:09

Дафина Стојаноска: Доаѓа крај на негрижата за луѓето од тетовските села

Дафина Стојаноска, носителка на кандидатската листа со пратеници во шестата изборна единица на коалицијата „Обнова за Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, денеска...

Македонија 01.07.20 | 18:05

Стојановска : Oд 15 јули ќе напрaвиме повеќе за сите и повеќе за нашите сограѓани со хендикеп

Носителката на листата со кандидати за пратеници во шестата изборна единица од коалицијата Обнова за Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска денеска...

Економија 28.06.20 | 15:00

Стојаноска од Јегуновце: Заедно со граѓаните го потсетуваме Заев дека „Југохром“ не го рестартира ниту во 2018, 2019 ниту во 2020 година

Дафина Стојаноска, носител на изборната единица 6 денеска ја посети општина Јегуновце при што најпрво потсети дека на стартот на изборната кампања се обврзала дека...

Економија 26.06.20 | 14:44

Стојановска: Економијата ни е во лоша состојба, затоа ни треба обнова

Носителката на листата во Шестата изборна единица од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојановска со дел од кандидатите за пратеници беше на средба со сопственици...