Ознака: Цветан Трипуновски
Економија 28.11.22 | 16:05

Трипуновски: За 40 проценти е отпаднат откупот на тутун откако СДС е на власт, за каква помош зборуваат Николовски и Ковачевски?

Денешната посета на Љупчо Николовски Путерот и Димитар Ковачевски Таче е гол популизам и само уште еден неуспешен обид да ги изманипулираат тутунарите, смета Цветан...

Економија 26.11.22 | 15:03

Овоштарите од преспанскиот регион и оваа година имаат проблем со пласманот, власта им ја нема исплатено помошта од 3 денари по килограм од лани

Денеска сум на средба со овоштарите од преспанскиот регион, разговаравме за актуелната состојба на откупот и пласманот на конзумното и индустриското јаболко од овој...

Економија 03.11.22 | 12:03

„За закуп од 5.000 денари“: Николовски дал 73 илјади метри квадратни градежно земјиште во Скопје како земјоделско

Серијалот со скандалот за давање на закуп на градежно земјиште под образложение земјоделско земјиште во државна сопственост од страна на министерот за земјоделство,...

Економија 24.10.22 | 13:31

Трипуновски до Димковски: Се фалиш со нешто за кое и ти не веруваш дека е така, ако е толку добро во земјоделството зошто ви се случуваат протести секоја недела?

Наместо СДС и Трајан Димковски да кажуваат лаги и манипулации во кои и тие самите не веруваат, треба да кажат пред јавноста зошто субвенциите се уште не се исплатени,...

Економија 18.10.22 | 11:46

Трипуновски објави документ: Фирма за пелети блиска до Николовски купува дрва од Македонски шуми 10 пати поевтино од народот и книжи милиони

Слабата реализација на ЈП Македонски шуми, кои оваа година не обезбеди ниту 20% од потребната дрвна маса, што e далеку од потребната количина, ако се земе во предвид дека...

Економија 16.10.22 | 11:10

Трипуновски: Молкот од власта отвора сериозни сомнежи за нивна вмешаност, институциите да истражат зошто се купува поскапа пченица за дури 25 проценти од берзанската

Молкот од власта за набавката на пченица по цена 25 проценти поскапа од берзанската само го потврдува сомнежот за сериозен криминал. Но, и дополнително го отвора прашањето...

Економија 15.10.22 | 12:32

Трипуновски: Власта купува пченица по цена 25 проценти повисока од берзанската, над 1 милион евра ќе завршат во приватни џебови!

Додека народот е гладува, владата со народни пари купува пченица, по цена 25% повисока од берзанската, рече на прес-конференција Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ. Во два...

Економија 01.10.22 | 15:02

Трипуновски до Димковски: Безуспешни се обидите да го одвлечете вниманието на земјоделците од реалните проблеми, мерките ви се неефикасни и популистички

Безуспешни се обидите на Трајан Димковски и СДС да го одвлечат вниманието од реалните проблеми со кои се соочуваат земјоделците откако СДС е на власт напиша на Фејсбук,...

Македонија 21.08.22 | 21:24

Трипуновски: Земјоделците тонат во сиромаштија, Ковачевски поразот го слави како победа

Додека земјоделците од сите гранки протестираат револтирани поради немањето слух од страна на власта, најповиканиот во овој случај министерот Љупчо Николовски Путерот...

Економија 13.08.22 | 14:36

Трипуновски: Лозарите мора да добијат пристојна цена за грозјето

Она трпезно грозје кое се откупува, цената е далеку од рентабилна и земјоделците не можат да ги покријат своите производни трошоци, а да не зборуваме за екстра профит,...

Македонија 12.08.22 | 13:51

Трипуновски: Неотповикливи оставки од Бабовски и Николовски заради катастрофалната ситуација со ширењето на свинската чума!

Состојбата со ширењето на африканската свинска чума е катастрофална, свињарскиот сектор е загрозен, а под знак прашалник е безбедноста на храната на граѓаните, а директорот...

Економија 12.08.22 | 13:47

Трипуновски: Неотповикливи оставки од Бабовски и Николовски заради катастрофалната ситуација со ширењето на свинската чума!

Состојбата со ширењето на африканската свинска чума е катастрофална, свињарскиот сектор е загрозен, а под знак прашалник е безбедноста на храната на граѓаните, а директорот...

Македонија 09.08.22 | 12:44

Трипуновски: АД Водостопанство наместо да го чисти речното корито на реката Брегалница во Карбинци, одбира да тера бизнис зделки со приватни фирми за багателни цени

Скандалот со злоупотреба на механизацијата во сопственост на АД Водостопанство продолжува‼️ Имено, откако вчера објавив дека механизацијата на АД Водостопанство...

Македонија 08.08.22 | 12:06

Уште еден криминал на власта: Механизацијата на АД Водостопанство наместо за чистење на каналите за наводнување, се користи за црпење на песок на локации на приватни фирми

Откако вчера Љупчо Николовски Путерот се обиде да си ја одбрани неспособноста криејќи се преку млако партиско соопштение од СДСМ дека наводно се грижел за македонското...

Македонија 07.08.22 | 12:39

Tрипуновски: Додека Николовски и Ковачевски тераат одмор, над 500 вработени во АД Водостопанство два месеци немаат земено плата, а земјоделците се без наводнување

Серијалот на недомаќинско работење на Љупчо Николовски Путерот со АД Водостопанство продолжува. Откако вчера реагирав дека над 500 вработени во АД Водостопанство веќе...

Економија 13.06.22 | 17:06

Трипуновски: Власта да забрани извоз на пченица, пченка, јачмен и луцерка како основни земјоделски култури

Првото нешто што треба да го направи Владата уште веднаш е да забрани извоз на основни земјоделски култури, пченица, пченка, јачмен и луцерка. Тоа се 4 елементи кои уште...

Економија 03.06.22 | 13:12

Трипуновски: Владата да интервенира со 40.000 тони пченица од стоковите резерви, за лебот да не стане луксуз

Брашното и лебот како основни намирници достигнаа рекордно високи цени како никогаш до сега. Килограм брашно и една векна леб се продаваат и по 60 денари. Високата цена...

Економија 17.05.22 | 09:43

Трипуновски: Додека Николовски се луксузира на државен трошок вработените во Министерството за земјоделство немаат земено плата

Ситуацијата со водостопанството е навистина алармантна и не знам како министерот наоѓа време и собира храброст со неговото лицемерие додека се случуваат вакви ситуации...

Економија 16.05.22 | 19:23

Трипуновски: АД Водостопанство веќе месец дена доцни со пуштање на вода за полевање, секоја година го преспиваат периодот во удобни фотелји наместо да мислат на земјоделците

„Вчера беше блокадата не регионалниот Кавадарци – Неготино, а таа е резултат на тоа што во моментов не само лозарите, туку и овоштарите од Тиквешијата практично од...

Економија 15.05.22 | 15:16

Трипуновски: Додека земјоделците протестираат, Николовски на државен трошок се шета низ Европа!

Додека земјоделците протестираат, Љупчо (путер) Николовски на државен трошок се шета низ Европа, реагира Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ. Ветуваа живот донесоа суша,...