Ознака: Цветан Трипуновски
Економија 29.12.21 | 17:45

Трипуновски: Мерката за субвенција за цената за јаболкарите да важи до 30 јуни наредната година

Денеска сум на средба со јаболко производителите од Ресен и ресенско. Разговаравме за актуелната состојба со откупот на индустриското јаболко за 2021 година. Од она кое...

Економија 28.12.21 | 20:34

Трипуновски: Власта дозволува криминал од 200.000 евра, додека граѓаните плаќаат скапи дрва, фирма блиска до власта купува за багатела

Цветан Трипуновски, претседател на Републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за земјоделство, шумарство и водостопанство вечерва во гостување во емисијата „Што не е јасно“...

Економија 28.12.21 | 19:36

Трипуновски: СДСМ и власта поради бизнис интерес втора година по ред не спроведува мониторинг за квалитетот на храната

Агенцијата за храна и ветеринарство која што постои како надлежна институција за контрола и безбедност на храна во Република Македонија веќе втора година по ред не...

Економија 26.12.21 | 13:57

Трипуновски: Цената на тутунот не ги покрива ниту основните животни потреби

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделие на ВМРО-ДПМНЕ денеска заедно со градоначалниците од општините каде има производство на тутун и тутунопроизводители...

Економија 04.12.21 | 14:24

Трипуновски: Над 50 милиони евра помалку за земјоделците за догодина, а СДСМ се фали дека работи

Над 50 милиони евра помалку за земјоделците за догодина, и СДСМ пак се фали дека работат за народот и земјоделците. Дали навистина мислите дека некој ви верува?, прашува...

Економија 15.11.21 | 12:09

Трипуновски: Езерото Турија со 4 пати намален капацитет, со оваа власт езерата се во опасност од исчезнување и пресушување

Се наоѓаме пред браната Турија, како што гледате и сами нивото на водата во ова езеро е четири пати намалена од вкупната количина. Моментално во езерото има нешто над...

Економија 14.11.21 | 10:49

Трипуновски: Тиквешкото езеро нема вода, власта целосно ги пресуши хидро акумулациите ширум Македонија

Се наоѓаме во хидро акумулацијата Тиквеш, и од сликите позади мене можеме да видиме дека практично и вода да нема во ова езеро. Моменталната состојба е само на еден метар...

Економија 13.11.21 | 12:33

Трипуновски: Власта езерата ги пресуши, хидро акумулацијата Калиманци на раб на пропаст

Хидро акумулацијата Калиманци во моментов има четири пати помалку вода од својот максимум, вода во езерото има само 22% од својот капацитет со што езерото е доведено...

Економија 12.10.21 | 15:26

Трипуновски: Со години Преспанско Езеро исчезнува, а власта не се грижи да го спаси, затоа да избереме промени за просперитет

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ денеска беше посета на Ресен каде што имал средба со овоштарите...

Економија 10.10.21 | 16:24

Трипуновски: СДСМ се уплашени – на земјоделците лебот им го земаа, а тие се возат во луксузни автомобили на државен трошок

СДСМ се уплашени. Знаат дека губат во сите земјоделски региони од државата. Губат затоа што ги соголија земјоделците. Лебот им го земаа, додека тие се возат во луксузни...

Економија 04.10.21 | 18:53

Трипуновски од Конче: Со заокружување на бројот 7 да создадеме нова иднина за сите земјоделци

Се наоѓаме на прагот на локалните избори на кои што се судбоносни. Јас ќе потенцирам дека овие избори на 17 октомври се едни од најважните избори за Република Македонија...

Економија 29.08.21 | 14:36

Трипуновски: СДСМ лаже дека исплатиле субвенции, има неисплатени субвенции и за 2017, 2018 и 2019 година

Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека срамота е власта да лаже дека се исплатени субвенциите. -Срамота е да лажете дека сте исплатиле...

Економија 14.08.21 | 16:16

Трипуновски: СДСМ наместо живот за земјоделците, оставија над 30 000 семејства без егзистенција

Денес на прес конференција без грам срам и доблест слушам како СДСМ се фалат дека се грижеле за земјоделците. Почитувани елитисти од власта, нема земјоделец кој не ги...

Економија 18.05.21 | 12:54

Трипуновски: Заев наместо на македонските земјоделци државната земја им ја распродава на олигарси и странци со сомнителен капитал

Зоран заев ја распродава Македонија. Со новиот предлог закон земјоделското земјиште со кое што се овозможува продажба на државното земјоделско земјиште на домашни...

Македонија 14.05.21 | 20:53

Трипуновски: Со законот за продажба на државното земјоделско земјиште граѓаните ќе станат кираџии во сопствената држава

Цветан Трипуновски, претседател на републичката комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна...

Економија 07.03.21 | 20:54

Трипуновски до СДСМ: Го доведовте земјоделецот до питачки стап, работејќи само за својот личен интерес

Го слушам како Зоран Атанасов се фали дека исплатиле субвенции на земјоделците, а притоа заборава да каже дека тоа не се субвенции кои што СДСМ ги дава, туку тоа е обврска...

Македонија 10.01.21 | 14:29

Додека Заеви јадат од златен прибор што достигнува и до 50.000 евра, кило тутун се продава за кутија цигари

И додека Заеви јадат од златен прибор, за кој што цената достигнува и до 50.000 евра, тутунарите трпат за леб, бидејќи килограм тутун го продаваат по цена од една кутија...

Економија 06.12.20 | 13:52

Tутунарите ги живеат најцрните денови, килограм тутун се откупува и за 150 денари

Во деновите кога тутунарите треба да бидат најсреќни и кога треба својата мака ќе ја наплатат тие во моментов ги живеат своите најтешки денови во последнава деценија,...

Македонија 12.11.20 | 10:59

Трипуновски: Седум сантиметри го делат Охридското езеро од еколошка катастрофа

Се наоѓаме покрај Охридското езеро, бисерот на Македонија, кој заради расипничката влада и Зоран Заев е пред еколошка катастрофа. Езерото е на само 0.07 метри до нивото...

Македонија 19.09.20 | 13:20

Трипуновски: Лозарите го фрлаат грозјето на буниште поради слабиот откуп и мизерните цени

Состојбата со откупот на грозјето е алармантна, предупреди денеска Цветан Трипуновски. Бербата е во тек, а откупот нема или е по мизерни 6 – 7 денари по килограм. Ова е...