Ознака: болест
Здравје 10.09.19 | 17:48

Донирајте: На 27-годишниот Мики од Велес кој боледува од тумор на мозокот му е потребна наша помош

На 27- годишниот Милан Миланов- Мики од Велес, потребна му е наша помош за лекување на тумор на мозокот. Бидете хумани, донирајте на жиро сметката: 210-7000006500-36 НЛБ Банка. Наскоро...

Естрада 16.08.19 | 16:26

Жељко Самарџиќ се справува со тешка болест: Од моментот кога дознав за болеста како да ми се сруши светот

Пејачот раскажа за здравствената состојба која му се случила неодамна. Од моментот кога дознав за болеста како да ми се сруши светот, не ни знаев што ми е. Сега продолжувам...

Здравје 11.08.19 | 19:17

Ракот кај децата најчесто се јавува од една причина, родителите не смеат да ја прават оваа грешка

Според најновите научни истражувања потврдено е дека ако детето не е изложено на одредени микроби до првата година од животот имунитетот нема добро да се развива и...

Економија 24.07.19 | 11:51

Во земјава нема „африканска свинска чума“: Да не се внесува храна од животинско потекло

Во земјава нема „африканска чума“, ниту кај свињите на комерцијалните фарми, ниту кај популацијата диви свињи, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и...

Фудбал 13.07.19 | 20:43

Михајловиќ: Имам леукемија, но ќе ја победам болеста

Имам леукемија, кога ми кажаа два дена седев со соба плачев и размислував.Целиот живот ми помина пред мене.Вака Синиша Михајловиќ ја почна прес конференцијата на која...

Свет 13.07.19 | 09:00

„Билд“: Намерно криете од што боледува канцеларката, ова е навреда за нас

Најчитаниот германски весник „Билд“, ја обвини владејачката Христијанско-демократска унија на канцеларката Ангела Меркел за 2цензура3 по повод необјаснетот треперење...

Вести 13.06.19 | 15:03

Јаде петпати на ден за да го спаси животот на татко му

Единаесетгодишниот Лу Зикуан од Кина стана херој во својата земја и на интернет, поради неговата решителност да го спаси животот на својот татко. Имено, на татко му му...

Кариера 29.05.19 | 14:58

СЗО одлучи: Премореноста од работа ќе се смета за болест

Премореноста од работа од 2022 година ќе се смета за болест од ранг на настинката и слични заболувања поради кои треба да се посети доктор, да се утврдат симптоми и да се...

Балкан 20.05.19 | 14:02

Во Словенија 75 лица се заразени со глувчја грозница

Во Словенија оваа година регистрирани се неколку десетици случаи на хеморагична треска или глувчја грозница, која се пренесува преку контакт со заразени глодари, соопштија...

Здравје 11.05.19 | 11:25

Сите го газите, а тоа е богато со витамин Ц и ефикасно за спречување на дијабетес, инфаркт и рак

Градинарскиот плевел „тученица“ се цени многу во странство, додека кај нас таа останува многу потценувачка. На пример во Грција, Турција, Мексико и САД се продава како...

Фудбал 07.05.19 | 14:00

Како да и објаснам на ќерка ми дека татко и умира: Животна драма на поранешниот репрезентативец

Поранешниот репрезентативец на Холандија и легенда на Ренџерси, Фернандо Риксен, се бори со тешка невролошка болест, позната како АЛС. Риксен кариерата ја започна во...

Здравје 28.04.19 | 11:32

Осум симптоми на рак на бели дробови што може да се јават и кај непушачи!

Иако пушењето се смета за главен виновник во 85% од случаите на рак на бели дробови, оваа опасна болест ги погодува и непушачите. Повеќето пасивни пушачи всушност не се...

Здравје 31.12.18 | 09:52

Во Штип почина едно лице од болест што се пренесува од кучињата преку песочна мушичка

Пензионерка од Штип на 65-годишна возраст починала, а три лица од овој град се заболени од опасно паразитско заболување чиј извор на зараза се кучињата, независно дали...

Здравје 29.12.18 | 17:29

Ова е лек за сите болести

„Овој лек е многу стар и на многумина им помогнал за повеќе потешки болести. Дека лекува бронхитис ви гарантирам од искуство на моја пријателка, која со години боледуваше...

Здравје 29.12.18 | 16:50

Оваа болест ја има секоја десетта жена, а решението e канабисот

Ендометриоза е болест од која боледува секоја десетта жена во репродуктивниот период и не може во целост да се излекува сè до менопауза. Меѓутоа, еден израелски стартап...

Здравје 28.12.18 | 11:10

Утврдена трихинелоза кај дивите свињи во Македонија

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Атанасов денеска на прес-конференција соопшти дека е утврдена болеста „трихинелоза“ кај дивите свињи...