Ознака: болест
Здравје 17.05.21 | 20:32

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Ако ги приметите, задолжително јавете се...

Здравје 14.05.21 | 10:52

Ковид-19 го скратува животот за две години

Поради коронавирусот, просечниот животен век на луѓето се намалува за 1,5-2 години, смета Анча Баранова, професорка на Одделот за системска биологија при универзитетот...

Останати спортови 28.02.21 | 16:56

Рафаел Надал e болен од мистериозна болест?

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во 2021 година не успева да се прикаже во вистинско светло на терен, а во Австралија го мачеше повредата на грбот. Но, шпанските медиуми...

Здравје 09.02.21 | 09:55

Мистериозна болест „коси“ во Танзанија: Докторот кој предупредил на последиците веднаш суспендиран

Најмалку 15 лица во градот Мбеја во Танзанија починале од непозната болест која предизвикува мачнина и повраќање крв, пренесува британскиот „The Sun“. Мачнина, повраќање...

Свет 07.12.20 | 09:28

140 лица викендов заболеа од непозната болест во Индија

Официјални лица во Индија ги испитуваат причините за неидентификуваната болест што предизвика повеќе од 140 лица да се хоспитализирани за време на викендот. Пациентите,...

Здравје 05.12.20 | 22:35

Кога е безбедно да се гледате со други луѓе ако сте имале Ковид: Оваа грешка ја прават многумина

Сте се разболеле од Ковид-19, но и најмалите симптоми почнуваат да исчезнуваат, поминуваат неколку дена и почнувате да се чувствувате подобро. Се поставува прашањето...

Калеидоскоп 28.11.20 | 09:59

Поради погрешна дијагноза три месеци лежела неподвижна на Психијатрија, денеска е успешен модел

Британката Луси Досон со месеци била држена на психијатриски оддел, поради погрешно поставена дијагноза. Денеска, оваа 24-годишна девојка е успешен модел, пишува „Мирор“. Луси,...

Здравје 21.10.20 | 10:10

Ковид-19 со тек на време ќе стане трајно заболување како грипот, тврди британскиот научник Патрик Валанс

Еден од најпознатите британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против овој вирус...

Македонија 25.08.20 | 19:19

Мајка на две деца на 5 и 2 години болна од Кронова болест не може да стане од кревет, а државата нема капацитет да ја прими во болница

Дваесет и осум годишна мајка на две деца од пет и две години, боледува од Кронова болест, не може да стане од кревет и има рана на левата нога, а е оставена да се мачи во...

Здравје 21.07.20 | 10:11

Поради болеста „син јазик“ затворен добиточниот пазар во Трубарево

ЈКП „Гази Баба 2007“ ги известува сточарите, трговците и угостителите дека добиточниот пазар во населеното место Трубарево денеска нема да работи. Како што соопшти Општина...

Здравје 10.07.20 | 16:57

Откриена болеста син јазик кај 12 грла овци во Македонски Брод и Кичево

Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврди појавата на болеста син јазик кај 12 грла овци во две одгледувалишта – во село Грешница (општина Македонски Брод) и во...

Свет 16.05.20 | 12:37

Стотици изумрени од непозната треска – доаѓа ли нова закана од Јемен?

Јеменските власти се обидуваат да го откријат причинителот на мистериозната болест во која досега загинаа стотици луѓе. Неименуван владин службеник од Аден изјави...

Свет 16.05.20 | 08:45

Следната болест доаѓа од Амазон?

Следната пандемија би можела да дојде од прашумите во Амазон, предупредува бразилскиот еколог Дејвид Лапола, кој вели дека човечкото уништување на живеалиштата на...

Сцена 21.01.20 | 15:03

Селма Блер сè потешко ја поднесува тешката болест

Актерката Селма Блер уште од 2018 година јавно зборува за нејзината борба со мултипла склероза, редовно ја зема терапијата, но и поднесува големи болки. Неодамна медиумите...

Естрада 17.01.20 | 21:20

Цеца ја отвори душата, молчела две години за своите здравствени проблеми

Цеца 2019 година ќе ја памети по многу работи. Го ожени својот син Вељко и направи свадба за која се уште се зборува, за Нова година настапуваше во еден познат белградски...

Музика 29.11.19 | 19:13

Испрати силна порака за крај: Мадона тешко болна, прогнозата е лоша!

Мадона, популарната поп пејачка откри дека поради исцрпеност и болка морала да откаже неколку настапи, иако, како што велат нејзините фанови, тоа воопшто не е карактеристично...

Сервиси 08.11.19 | 23:09

Апел за помош: Никола Стојменов од Кочани ја раскажа приказната на жената која се бори за животот на ќерката

Никола Стојменов на својот фејсбук профил раскажа настан кој масовно се споделува на социјалните мрежи: Пред околу 1 час во Кочани одејќи накај дома, над градскиот стадион...

Патувања 03.10.19 | 11:41

Имате алергија, бронхитис, реума? Лекот е патување

Патувањата, покрај тоа што влијаат на нашето расположение, имаат и голем здравствен ефект. Некои од болестите, како што се алергиите, реума, проблеми со дишни патишта,...

Калеидоскоп 01.10.19 | 18:35

Кој канцер е поопасен: Oвој во телово или оној во системот со кој се соочувам?

Писмо од Јана >> КОЈ Е ПООПАСЕН КАНЦЕР? ОВОЈ КОЈ ГО ИМАМ ВО ТЕЛОТО ИЛИ КАНЦЕРОТ ВО СИСТЕМОТ СО КОЈ СЕ СООЧУВАМ? Ова прашање ми се наметнало многупати изминатиов период,...

Здравје 10.09.19 | 17:48

Донирајте: На 27-годишниот Мики од Велес кој боледува од тумор на мозокот му е потребна наша помош

На 27- годишниот Милан Миланов- Мики од Велес, потребна му е наша помош за лекување на тумор на мозокот. Бидете хумани, донирајте на жиро сметката: 210-7000006500-36 НЛБ Банка. Наскоро...