Американската водителка Венди Вилијамс има тешка болест, а медиумите објавија дека членовите на нејзиното семејство не знаат каде се лекува.

Имено, нејзиниот тим вчера откри дека минатата година и била дијагностицирана примарна агресивна афазија и фронтотемпорална деменција. Афазијата влијае на комуникациските вештини, додека фронтотемпоралната деменција (FTD), прогресивно нарушување, влијае на однесувањето и когнитивната функција.

Брус Вилис ја има истата дијагноза.

Магазинот People објави дека членовите на нејзиното семејство разговараат со неа само кога таа им се јавува. Нејзиниот тим изјави дека таа претходно им открила на обожавателите дека се бори со Грејвсовата болест (претерано активна тироидна жлезда) и лимфедемот (акумулација на течност богата со протеини како резултат на нарушена лимфна циркулација).

-Во текот на изминатите неколку години, многумина шпекулираа за состојбата на Венди, особено кога таа почна да има проблеми со зборувањето и да се однесува чудно. Минатата година официјално и беше дијагностицирана примарна агресивна афазија и фронтотемпорална деменција. Тоа веќе беа значајни пречки во животот на Венди, додаваат од нејзиниот тим.

Во 2008 година, Венди почна да ја води „Шоуто на Венди Вилијамс“, во кое беа прикажани бројни познати личности. Таа го напушти шоуто во 2022 година поради здравствени проблеми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.