Инсајдер од регионалната здравствена мрежа Vitalite во канадската провинција Њу Бранзвик, во интервју за Гардијан, откри дека повеќе од две години прогресивната невролошка болест ги збунува лекарите, здравствените работници и тамошната јавност.

Оваа болест главно ги погодува помладите возрасни лица, кои претходно немале поголеми здравствени проблеми, поради што кај некои има нагло опаѓање на когнитивните способности.

Според овој анонимен извор, бројот на пациенти расте, а пациентите развиваат загрижувачки симптоми како што се нагло слабеење, несоница, халуцинации, тешкотии во размислувањето, па дури и ограничена подвижност. Има 48 официјални случаи кои сè уште се под истрага, но тој број датира од раната пролет 2021 година. Повеќе извори тврдат дека сега има околу 150 пациенти.

„Навистина сум загрижен за овие случаи бидејќи се чини дека болеста брзо се развива. Мислам дека им должиме некакво објаснување на пациентите“, вели анонимен извор од Гаридан, член на здравствената мрежа Виталите.

Дополнително, пријавени се најмалку девет случаи во кои двајца пациенти се во близок контакт, но без генетски врски, што укажува на тоа дека загадувањето на животната средина може да биде фактор за оваа загадочна болест.

Еден сомнителен случај вклучува маж со симптоми на деменција и атаксија (губење на координацијата на движењата на мускулите) и неговата сопруга која се грижела за него кога се појавиле симптомите. Таа одеднаш почна да страда од несоница, мускулна атрофија и халуцинации. Сега нејзината состојба е полоша од неговата. Освен тоа, медицинска сестра во нејзините 20-ти, која се грижела за болна жена во нејзините 30-ти, неодамна почнала да покажува симптоми на невролошки проблеми. Во третиот случај, младата мајка наеднаш ослабела дури 60 килограми и почнала да страда од несоница и халуцинации. Снимањето на мозокот покажа напредни знаци на атрофија кај неа.

Вработен во Виталит, кој зборуваше за Гардијан под услов да остане анонимен, рече дека е толку сериозно загрижен за брзината со која се влошува здравјето на болните млади луѓе.

„Ова не е болест на Њу Бранзвик, но веројатно е поизразена овде бидејќи сме област каде луѓето се повеќе изложени на фактори на ризик од животната средина“, рече тој.

Се очекува властите во Њу Бранзвик овој месец да издадат соопштение дека претходните случаи, кои се појавија на виделина минатата година кога информациите протекоа во јавноста, биле погрешно дијагностицирани и погрешно поврзани со болести кои не се поврзани. Специјалната клиника за невродегенеративни нарушувања во градот Монктон е центар за лекување на пациенти кои се упатуваат од Њу Бранзвик, но и од соседните провинции. Таму, случаите ги збунија лекарите со тоа што се спротивставија на серија стандардизирани невролошки тестови што се користат за да се исклучат одредени состојби.

Тим од невролози и епидемиолози на клиниката одлучува дали на пациентите им се потребни дополнителни тестови или се уште боледуваат од некоја позната болест. Утврдувањето кој треба да оди на дополнителни тестови, ако се работи за непозната болест, е многу субјективно бидејќи мозокот е исклучително тежок за проучување. Лекарите можат да бидат целосно сигурни во дијагнозата само ако пациентот умре, па церебралното ткиво може детално да се испита.

Оваа есен, здравствените власти во Њу Бранзвик тврдеа дека осум смртни случаи се резултат на погрешна дијагноза, тврдејќи дека жртвите, наместо вообичаената невролошка болест, починале од познати, но неповрзани патолошки состојби. Но, некои добро информирани експерти најмногу се грижат за возраста на пациентите, бидејќи невролошките заболувања се ретки кај младите.

„Фактот дека имаме помлад спектар на пациенти овде е во целосна спротивност со она што го тврдат здравствените власти во Њу Бранзвик – дека претходните случаи се погрешно поврзани“, рече канадскиот експерт за невродегенеративни работи за Гардијан, кој исто така сакаше да остане анонимен.

Во октомври, здравствените власти во Њу Бранзвик објавија дека нема докази дека болеста може да се поврзе со храна и изложеност на (загадена) животна средина.

Лори Бити, пензиониран работник во хардверска компанија, почина во 2019 година, набргу откако менталната конфузија (делириум) околу Божиќ го означи почетокот на нагло влошување на неговата состојба. Неговиот син Тим вели дека семејството било вчудоневидено кога дознало дека неговиот татко бил еден од осумте луѓе на кои јавно им било кажано дека им била погрешна дијагноза и дека всушност починале од Алцхајмерова болест.

Бити и неговата сестра молеа посмртните останки на неговиот татко да бидат тестирани за невротоксини, вклучително и б-метиламино-Л-аланин (БМАА), за кој некои веруваат дека може да биде одговорен за непозната болест. Според една студија, високи концентрации на BMAA биле пронајдени кај јастозите, чиј улов е индустрија која го формира столбот на економијата на многу крајбрежни заедници во Њу Бранзвик. Очигледниот отпор на покраината на спроведување на тестови на сомнителни фактори на животната средина доведе до шпекулации меѓу семејствата за политичко прикривање на болеста. Ако се обидуваат да ” ни продаваат приказна што мислат дека само ќе ја проголтаме? Едноставно не ја разбираме”, рекол Тим Бити, синот на починатиот.

Документите што државните органи требаше со закон да ги достават до јавноста велат дека канадската агенција за јавно здравје го разгледува БМАА како можна причина за болеста, но тврди дека провинцијата Њу Бранзвик требало да нареди тестирање.

„Не знам зошто не го направија тоа. Имаат посмртни останки на татко ми, им дадовме дозвола да направат токсикологија и да го направат она што е потребно, но сепак ништо не е направено“, вели синот на покојниот Лори Бити.

Експертите, од друга страна, забележуваат дека само тестирањето е потешко отколку што разбира јавноста. Додека некои медицински тестови можат да дадат брзи и јасни резултати, други видови истражувања бараат многу повеќе работа.

Она за што зборуваме е всушност чисто научно истражување, бидејќи тоа е единствениот начин да се знае што точно бараме. Во моментов немаме начин да ги толкуваме едноставните податоци што може да ги добиете при тестирање на нечие мозочно ткиво за посебен отров, загриженост“, вели неименуван научник.

Овој месец треба да се објави извештај дали пријавените 48 случаи се навистина невролошка болест или погрешна дијагноза од невролог.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.