Пред неколку дена љубителите на филмот беа шокирани од веста дека Брус Вилис се повлекува од актерството поради афазија, јазично нарушување кое влијае на говорот и разбирањето.

Афазијата најчесто е резултат на тумор на мозокот, срцев удар или тешка повреда на главата, а пријателите на Брус веруваат дека ова последното би можело да биде причина за тешката состојба на познатиот актер, пишува Daily Mail.

На сетот добил удар во главата
Во написот на Guardian од 2004 година се наведува дека актерот бил погоден во челото од „проектил“ на снимањето на филмот „Солзите на сонцето“ (Tears of the Sun). Несреќата се случила поради пиротехничка детонација извршена од тимот за специјални ефекти.
Во таа прилика, Вилис го тужел студиото Revolution за нанесување „екстремна ментална, психолошка и емоционална болка“. Филмот е снимен во 2002. година, а семејството и пријателите на актерот веруваат дека тој и денес може да ги почувствува последиците.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.