Ознака: блокада
Свет 29.03.21 | 08:55

Ослободен заглавениот брод во Суецкиот канал: Речиси 400 бродови ќе може да го поминат теснецот

Гигантскиот товарен брод „Ever Given“, кој од минатиот вторник го блокираше Суецкиот Канал, е ослободен од спасувачките екипи. „Ever Given“ е успешно вратен во соодветна положба...

Скопје 26.02.21 | 16:03

Жителите на Ѓорче Петров не сакаат нови 17 згради високи 33 метри, утре ќе го блокираат кружениот тек

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров ја потврдува најавената блокада против донесувањето на ДУП С3 15. Поради тоа што ДУП СЗ 15 во текот на вчерашниот...

Балкан 19.12.20 | 08:07

Бугарско МНР: Би било неразумно да очекуваме дека бугарската позиција ќе се промени во наредните месеци

Би било неразумно да очекуваме дека бугарската позиција ќе се промени во наредните месеци, велат од бугарското МНР за „Труд.бг“. Според бугарското МНР,  во претстојниот...

Македонија 03.12.20 | 18:46

Нова блокада на Собранието – 500 амандмани за Законот за здравствена заштита

Не само измените во Деловникот, ВМРО-ДПМНЕ ги блокира и измените во Законот за здравствена заштита, обвинува СДСМ. Не се само голем број на амандмани поднесени за промена...

Македонија 02.12.20 | 23:00

Народот се крена против Заев – Доста беше обезличување и национални предавства, време е за оставка

Народот се крена против продажбата на Македонија. Вечерва во 15 градови ВМРО-ДПМНЕ со народот протестира за одбрана на македонската држава, чест и достоинство. Граѓаните...

Македонија 02.12.20 | 22:38

Блокираме во Виница, Македонска Каменица и Пробиштип се додека Заев не запре со распродажбата на Македонија

Покрај онаа блоката која што денеска се случи пред Владата на Република Македонија и онаа пред Министерството за надворешни работи, вечерва од 18ч се блокираа главни...

Македонија 02.12.20 | 21:48

Утре нова блокада на Владата, МНР и Правда: Да не молчиме, бараме оставка од Заев и слобода на народот!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утре, четврток, 3 декември, најави нова блокада на Владата, МНР и Министерството за правда. Блокадата ќе биде од 17 до 18 часот. Го...

Македонија 02.12.20 | 16:37

Народот гаѓаше со тоалетна хартија кон Заев – да си го избрише срамот од изјавите во преговорите со Бугарија

Граѓаните денес со блокади му испратија пораки на премиерот Зоран Заев. Овој политичар го прегазува во континуитет македонското достоинство, тргува со се што на Македонците...

Македонија 01.12.20 | 14:23

Попов: Во името на младите барам оставка од Заев, Османи и Димитров

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов на денешното свое обраќање на протестот кој се одржа пред МНР под мотото „Оставка за Заев, слобода...

Македонија 01.12.20 | 12:45

ВО ЖИВО: Блокада на Владата и МНР поради тајните преговори на Заев

Денеска од 12:30 до 14 часот во Скопје ќе бидат блокирани Владата и Министерството за надворешни работи со протестот што го организира ВМРО-ДПМНЕ поради случувањата со...

Македонија 06.11.20 | 15:05

После оваа блокада, треба веднаш да падне владата, па на избори

Актерот Сашо Тасевски ја коментира блокадата на „братска“ Бугарија за Македонија. Блокада од другарчињата бугарчиња, а Заев? Мислеше си фактор и можеш да се пазариш...

Македонија 27.10.20 | 09:32

Зидојче цајтунг: Јазикот и Гоце Делчев го блокираат приближувањето на Македонија кон ЕУ

Печатеното издание на германскиот дневен весник „Зидојче цајтунг“ денеска пишува дека Македонија ќе може да ги започне преговорите со ЕУ само доколку признае дека...

Свет 01.10.20 | 10:36

Твитер го суспендира профилот на унгарската Влада

Од унгарската Влада објавија дека без никакво појаснување Твитер им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа. Се чини дека дојде овој нов доблесен...

Економија 25.09.20 | 21:47

Ненајавена блокада на автопатот Тетово-Скопје поради поскапувањето на струјата

Сообраќајот на автопатот од Тетово кон Скопје вечерва беше ненајавено блокиран 30-тина минути од страна на дваесетина автомобили со луѓе од дел од иницијативата „Доста...

Македонија 15.09.20 | 15:01

Бугарија почна со блокадата на преговорите на Македонија со ЕУ

Бугарија ја блокира Македонија во рамки на преговорите за предлог преговарачката рамка за кои се дискутира во КОЕЛА (EU Council’s Working Party on Enlargement and Countries Negotiating Accession to the...

Црна хроника 02.08.20 | 22:15

Активисти од „Стоп Русино – чист воздух за Гостивар“ го блокираа пристапот на камионите со отпад

Триесетина активисти од граѓанската иницијатива „Стоп Русино – чист воздух за Гостивар“ и граѓани од околните населби денеска го блокираа пристапот на камионите...

Свет 08.06.20 | 16:55

Министерот за надворешни работи на Катар за блокадата: Не наоѓаме јасни причини за наметнување на оваа блокада

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Катар, Шеик Мохамед бин Абдул Рахман Ал Тани во интервју за Ал „Џезеира“  говори за тригодишната блокада која е наметната...

Македонија 13.03.20 | 21:50

Поради затварање на Дебар, забрането е движење после мостот на Радика кај Бошков мост, оневозможен пристап до селата

Поради актуелната мерка за затварање на Дебар, забрането е движење после мостот на Радика кај Бошков мост, со тоа што е оневозможен пристап и до дебарските села. Жителите...

Македонија 13.03.20 | 20:46

Полицијата го блокираше патот кон Дебар

Владата денеска донесе одлука за  воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, а Секторот за внатрешни работи Охрид под чија надлежност се двете општини,...

Македонија 09.03.20 | 14:10

Работниците од „Еурокомпозит“ повторно на протест, овојпат го блокираа патот Прилеп-Плетвар

Со речиси едночасовна блокада на патот Прилеп-Плетвар, работниците прогласени технолошки вишок и вработените од прилепски „Еурокомпозит“ го изразија револтот за...