Ознака: блокада
Скопје 10.11.23 | 15:00

Од вторник можно е да има нови блокади, приватните превозници уште не ги добиле ветените субвенции од Арсовска

Приватните превозници ќе чекаат до вторник да бидат одобрени средства на седница на Град Скопје за да им бидат исплатени заостанатите средства. Од одлуката во вторник...

Сервиси 27.09.23 | 11:57

Центарот на Скопје утре блокиран, најавен синдикален протест во 9 часот

Министерството за внатрешни работи информира дека утре со почеток во 09.00 часот, поради одржување на синдикален протест, ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим на...

Македонија 23.08.23 | 13:17

Пензионери еден час го блокираат патот кон Куманово и автопатот Св.Николе-Скопје

Светиниколските пензионери со земјоделска механизација го блокираа патот кој води кон клучката за автопатот Свети Николе-Скопје и Куманово. Децидни се дека барањето...

Македонија 31.07.23 | 14:12

Од 13 часот блокада на железничкиот сообраќај, бојкот на машинскиот и извршниот персонал

Машинскиот и извршниот персонал на МЖ „Транспорт“ денеска од 13 часот ќе стапи во бојкот, со целосно блокирање на железничкиот сообраќај низ земјава. Како што изјави...

Економија 03.06.23 | 13:56

Блокиран патот Градско – Прилеп, се бара санација на Макарија на хидромелиоративниот систем ,,Тиквеш”

Блокиран е регионалниот пат Градско – Прилеп, кај клучката за Кавадарци, поради протест на кој се бара итна санација на оштетениот сифон Макарија на хидромелиоративниот...

Скопје 07.02.23 | 14:25

Жителите на Автокоманда денеска ќе го блокираат булеварот „Александар Македонски“ поради тајното префрлување на населбата на Топлана Исток

Жителите од скопска Автокоманда, денеска во 18 часот ќе го блокираат булеварот Александар Македонски во знак на протест против тајното префрлување на населбата од таканареченото...

Скопје 09.12.22 | 11:08

Се преместуваат автобусите: Приватните превозници ќе блокираат од Фонтана на „Илинденска“ до крстосницата до ГОБ „8 Септември“

Во тек е преместувањето на приватните автобуски превозници од пред ТЦ „Мавровка“ и Црвен крст. Како што изјави за МИА Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“, блокадата на...

Скопје 07.12.22 | 18:53

„Макекспрес превоз“: Не знаеме до кога ќе траат протестите, ни дали ќе се прошират на други улици

Од „Макекспрес превоз“ велат дека не се организатори и не знаат до кога ќе траат протестите, дали ќе се прошират на други улици и во кој формат ќе се протестира. Апелираат...

Скопје 07.12.22 | 18:02

Васко Кичевски да одговори за бизнис интересите на коалицијата Тачела

Господинот Васко Кичевски денес требаше да има прес конференција и да одговори за бизнис интересите на коалицијата Тачела – Ковачевски – Данела Арсовска, велат...

Скопје 07.12.22 | 16:39

Сашко Коцев: Малце накај преку к*р!

Малце накај преку к*р!, коментира актерот Сашко Коцев за сообраќајниот хаос во кој се наоѓа Скопје, а и сè останато што ни се случува. Добро видовме дека можете, сега тргнете...

Скопје 06.12.22 | 16:33

ЈСП: Слобода Превоз“ ниту „Макекспрес“ нема да можат да конкурираат една година за линиите „2О“ и „22“

Јавниот градски превоз, го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во случајов, организацијата...

Македонија 06.12.22 | 12:12

Пенов се пожали дека едвај заминал за Струмица: Блокадата е непријатна, на штета на граѓаните

Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните. Секој по половина час најмалку во денот вози повеќе, троши гориво, се губат работни...

Скопје 06.12.22 | 10:21

Втор ден блокади на крстосници во Скопје

Приватните автобуски превозници на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ веќе втор ден оваа недела протестираат со блокади на три важни сообраќајни точки во Скопје. Тие...

Скопје 05.12.22 | 11:53

Јовановски: Блокадите продолжуваат, не смеат граѓаните да дозволат да имаат ваков градоначалник кој не се грижи за нивниот интерес

Блокадите на приватните превозници во Скопје продолжуваат сè додека не се седне на маса со градоначалничката Данела Арсовска и не се изнајде законски соодветно решение,...

Македонија 05.12.22 | 10:50

Апасиев: Ко што пишевте казни на активистите кои блокираа заради Францускиот предлог, исто и кон газдите на најружните и најпрљавите автобуси

Јас разбирам блокада на главен град заради јавен интерес или политички барања. Но, да блокираш цел град заради приватен долг (облигационен однос) – е тоа не го контам...

Скопје 03.12.22 | 18:23

Арсовска не попушта, од понеделник приватните превозници ќе ги блокираат најголемите крстосници во Скопје

Арсовска дефинитвно нема слух за приватните превозници. Ниту вчерашните блокади ниту најавените за од понеделник не ја предомислија градоначалничата да седне на иста...

Скопје 02.12.22 | 10:42

Се чека средба меѓу првозниците и Арсовска, ако не падне договор следи целосна блокада на Скопје

Околу 200 автобуси и 300 возачи и сопственици на автобуси од приватните превозници на „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ во моментов протестираат со блокадата на десната...

Скопје 01.12.22 | 10:05

Денес ќе се знае дали само кај „Мавровка“ или блокади ќе има на многу повеќе скопски раскрсници

Приватните превозници денеска ќе одлучат како ќе се одвива нивниот утрешен протест – со блокада само на раскрсницата кај „Мавровка“ или 200 нивни автобуси ќе блокираат...

Скопје 28.11.22 | 20:50

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка“ ќе биде отстранета до четврток поради посетата на германскиот претседател

Со оглед на информацијата од МВР дека утре доаѓа висока делегација од Германија на чело со претседателот ги замолив превозниците да покажат со гест дека не сакаат да...

Скопје 28.11.22 | 20:29

Вечерва се решава дали приватните превозници ќе блокираат и на други локации

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, кој денеска присуствуваше за време на продолжението на 19-тата седница на градскиот Совет за советнички прашања, во...