Ознака: Билал Касами
Македонија 09.07.20 | 09:54

Ќе му сврти ли грб Касами на Заев по изборите? Најавува коалиција со тој што ќе победи, а и двајцата лажат сушат

Со најмалку 6,7 пратеници ќе бидеме дел од владата која ќе успее да добие 61 пратеник, одговори лидерот на Беса Билал Касами во вчерашната изборната дебата на ТВ21. Во парламентот,...

Македонија 26.06.20 | 23:33

Касами најави дека ќе ja сруши ДУИ

Билал Касами од БЕСА рече дека овие избори се одлична можност да се урне и последната алка од режимот а тоа е политичката партија ДУИ. „Успеавме да го срушиме режимот,...

Македонија 26.06.20 | 21:06

Касами: Kоалицијата со СДСМ е за да падне и другата алка од претходниот режим – ДУИ

Лидерот на Беса, Билал Касами во вечерашното обраќање од Тетово порача дека коалицијата со СДСМ е и за да падне и другата алка на претходниот режим, а тоа е ДУИ. Другата...

Македонија 25.06.20 | 18:22

Касами најавува ред, правда и дисциплина

Носителот на листата на коалицијата „Можеме“ на СДСМ и Движењето Беса, во шестатат изборна единицам Билал Касами, оствари средби со жителите на Тетово од централното...

Македонија 21.05.20 | 12:52

И партнерот на Заев, Касами се откажа од избори во јуни

Билал Касами, лидерот на Беса се откажува од намерата на неговиот коалициски партнер Зоран Заев за избори во јуни. Тој во изјава на „Слободна ТВ“ вели дека кога веќе...

Македонија 18.05.20 | 16:53

Касами: Датум за избори да се одреди по завршувањето на вонредната состојба

Лидерот на Движењето Беса Билал Касами денеска по лидерската средба изрази жалење за тоа што не беше постигнат договор за нов термин за избори. Тој истакна дека тие...

Македонија 03.05.20 | 12:19

Коалицискиот партнер на Заев упати честитки до УЧК затоа што прогласиле слободна зона во Македонија

Втори мај е ден на националната гордост, напиша на Фејсбук Билал Касами, лидерот на БЕСА и предизборен коалиционен партнер на СДСМ и Заев кој честиташе “ослободување”...

Македонија 12.03.20 | 14:47

Касами: Ќе ги почитуваме мерките, се надевам нема да има ситуација во која ќе мора да ги одложиме изборите

На координативниот состанок се разговараше за мерките. Ние ќе ги почитуваме мерките и забраните. Се надеваме дека ситуацијата ќе се подобри и дека нема да има ситуација...

Македонија 09.03.20 | 12:30

Касами, Реџепи, Зендели: Беса ги објави носителите за изборите

Беса ќе има 14 кандидати за пратеници во коалицијата со СДСМ, објави партијата по состанокот на Централното собрание на партијата во Тетово. Лидерот на Беса Билал Касами...

Македонија 05.03.20 | 09:51

Kасами по средбата со Рикер: САД позитивно гледаат на коалицијата со СДСМ

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, партија која е во предизборна коалиција со СДСМ за изборите на 12 април, кој е во посетата на САД, се сретна со помошникот државен...

Македонија 13.02.20 | 19:04

БЕСА ќе гласа за законот за Обвинителство, постигнат договор со Заев

Собранието веќе требаше да ја почне седницата за законот за ЈО свикна за во 15 часот денеска, но таа се уште се одлага. Прочина за тоа била долгата средба на Заев со Билал...

Македонија 20.01.20 | 14:10

Беса извиси, Гаши и Села се договорија: Алтернатива и Алијанса во предизборна коалиција

Алијансата за Албанците и Алтернатива се договориле за предизборна коалиција, објавува „Лајм“. Соработката се очекува да биде официјализирана за неколку дена.Иако...

Македонија 09.01.20 | 10:47

Алтернатива не сака со Беса, ама сака со Алијанса: Албанската опозиција се уште без договор за предизборна коалиција

Иако беше објавено дека дел од албанската опозиција постигнале договор за предизборна коалиција, се чини дека договор се уште нема.Иако кај Беса, Алијанса за Албанците...

Македонија 12.12.19 | 09:52

За Касами премиерот во заминување е изманик

Лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, во синоќешното издание на емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 рече дека ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ после избори повторно коалицира...

Македонија 23.11.19 | 17:28

Касами: Ќе коалицираме со секого, само ДУИ да замине во опозиција

Во ниту еден момент Движењето Беса нема да коалицира пред или после избори со ДУИ, бидејќи сметаме дека е крајно време ДУИ да замине во опозиција, да се реформира, да...