Ознака: автокефалност
Македонија 06.06.22 | 14:21

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување...

Македонија 05.06.22 | 15:53

Архиепископот Стефан за То Вима: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност

Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчка То Вима, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква...

Колумни 25.05.22 | 08:12

Имаме сон! Прост и строг македонски сон!

Васко Шутаров (Никој нема право да носи дожд врз вашите соништа!) Како што се разгоруваат гевгелискиве летни денови, во сеќавањата ми навираат спомени за крајот на школските...

Македонија 24.05.22 | 22:53

Осумте пратеници кои гласаа за промена на името сметаат дека со предавството се жртвувале за автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) го искористија осумте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои за тендери и...

Македонија 24.05.22 | 18:53

Мисајловски: МПЦ е македонскиот идентитет, нека ни е вечна автокефалноста

Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е македонскиот ИДЕНТИТЕТ кој од секогаш постоел и засекогаш ќе постои, посочува потпретседателот...

Македонија 24.05.22 | 17:59

Муцунски: Автокефалноста на МПЦ ни носи духовна радост и душевен мир

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, испрати честитки по повод упатувањето на томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Аерхиепископија...

Македонија 24.05.22 | 16:45

Сајкоски: Радувај се Македонијо! Автокефална Македонска православна црква

Радувај се Македонијо! Автокефална Македонска православна црква, пишува Ѓорѓија Сајковски, генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ во својот статус н фејсбук, откако денеска...

Македонија 24.05.22 | 14:02

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ-ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски во видеообраќање од Рим честиташе за одлуката на Српската православна црква (СПЦ) да ја признае автокефалноста на Македонската православна...

Македонија 24.05.22 | 13:24

Пендаровски: Одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на МПЦ-ОА ќе придонесе за исправање на историските неправди

Претседателот Стево Пендаровски упати честитики по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската...

Македонија 24.05.22 | 12:30

Г.г. Стефан: 55 години чекавме некој да се погрижи за нас, денес дојде нашиот собрат и сослужител неговата светост Порфириј

Бог ни даде ден во кој дочекавме да ја слушнеме одамна посакуваната и очекувана вест, рече поглаварот на МПЦ-ОА Архиепиското Охридски и Макеоднски Стефан во беседата...

Македонија 16.05.22 | 21:34

Ѓоргевски: СПЦ не врати од 1967 во 1959 година – автокефалност и автономија не е исто, грчката и бугарската црква можат да стават „вето“

Македонската православна црква денеска не добила автокефалност, туку „најширока можна автономија и полна самостојност“ од СПЦ, како што гласеше одлуката на Саборот,...