Радувај се Македонијо! Автокефална Македонска православна црква, пишува Ѓорѓија Сајковски, генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ во својот статус н фејсбук, откако денеска Српската православна црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА.

Автокефална Македонска православна црква-Охридска архиепископија!!!
Да се радуваме денеска, радувај се македонски народе, со нас денеска се радува целата црква, се радува и небото и земјата, се радуваат сите кога браќата се сакаат и кога го слават името Божјо, пишува Сајковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.