Ознака: авиолинија
Економија 06.07.22 | 10:20

Отворена иницијатива за сезонска авиолинија Белград –Охрид

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на РС Македонија, д-р Љупчо Јаневски, на покана на државниот секретар Жикица Несторовиќ при Министерство...

Економија 13.06.22 | 18:12

Се работи на воспоставување нова авио-линија помеѓу Скопје и Фетије за развој на туристичката размена

Македонско-Турската стопанска комора – МАТТО и Стопанската индустриска комора на Фетије од Турција реализираа работилница за соработка во областа на туризмот помеѓу...

Економија 03.05.22 | 12:15

На Османи ќе му биде жал ако престане со работа авиолинијата Софија-Скопје

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, коментирајќи ги информациите дека авиокомпанијата „Гуливер“ ја прекинува продажбата на билети за авиолинијата Софија-Скопје,...

Економија 02.05.22 | 21:46

Бугарската авиокомпанија „Гуливер“ престана да продава карти за летот Софија – Скопје

Бугарската авиокомпанија „Гуливер“ престана да продава карти за летот Софија – Скопје од 21 мај, објави порталот „Екс ЈУ авијација“. „Гуливер“ го одржуваше летот...

Економија 25.03.22 | 18:02

Стартува редовната авиолинија Софија-Скопје

Редовната авиолинија Софија-Скопје-Софија стартува утре (сабота, 26 март). Првиот лет ќе се реализира во 05.30 часот кога на Меѓународниот аеродром Скопје треба да пристигне...

Балкан 12.03.22 | 19:21

Официјален Киев: Србија со летовите кон Москва заработува на крв

Првиот заменик министер за надворешни работи на Украина, Емине Џепарова ја обвини Србија дека ја користи војната во Украина за профит, додека британскиот весник „Гардијан“...

Економија 04.03.22 | 14:56

Бочварски и Гарсија разговараа за обновување на авиолинијата Скопје – Барселона

Прашањето за повторно воспоставување на авиолинијата Скопје – Барселона, било отворено на денешната средба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски со...

Економија 18.01.22 | 13:18

Ќе му се исполни желбата на Петков: За два месеци ќе има авиолинија Софија-Скопје

Бугарскиот премиер Кирил Петков најави дека за околу два месеци треба да биде воспоставена авиолинија од Софија до Скопје. Петков нагласи дека од сега натаму добрососедството...

Економија 21.09.21 | 15:22

Стартуваше редовната директна авиолинија Санкт Петербург – Скопје

Со пристигнување на првиот лет од аеродромот Пулково на Меѓународниот аеродром Скопје денеска и официјално е воспоставена директната авиолинија Санкт Петербург –...

Економија 06.12.20 | 08:35

Од денеска нова директна авиолинија помеѓу Скопје и Киев

На Скопскиот аеродром од денеска почнува да функционира нова авиолинија на релација Скопје – Киев. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Македонија,...

Македонија 30.09.20 | 12:42

Разговори за воведување авиолинија Скопје-Москва

Mинистерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, се сретна со амбасадорот на Русија во Македонија, Сергеј Баздникин, на која разгоарале за изградбата и модернизацијата...

Свет 19.08.20 | 14:26

Поради бранот патници со Ковид-19: Финска ја стопира авиолинијата Скопје – Турку

Финската влада сериозно размислува да ги укине летовите од Скопје за Турку, градот во Финска каде што изминатиот период на вкупно три авионски лета над 40 патници имале...