Ознака: астрономија
Калеидоскоп 02.01.24 | 18:13

Новата година почна со најголемата експлозија на Сонцето од 2017 година

Новата година почна со најголемата експлозија на Сонцето од 2017 година. Причина за експлозијата е акумулација на магнетна и електрична енергија во сончевата корона,...

Калеидоскоп 11.12.23 | 21:35

Една од најсветлите ѕвезди ќе исчезне од небото на 12 декември

Ѕвездата Бетелгез, црвен суперџин и вообичаено 10-та најсветла ѕвезда на ноќното небо, накратко ќе исчезне на 12 декември. Ова небесно тело во соѕвездието Орион ќе го крие...

Калеидоскоп 28.08.23 | 12:45

Индискиот лунарен ровер испрати први податоци од Месечината: Измерена температура од 70 степени

Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој слета на Месечината откако беше истоварен од вселенско летало како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испратил на Земјата првите...

Калеидоскоп 21.08.23 | 18:19

НАСА објави снимка од слетување на хеликоптерот „Генијалност“ на Марс

Хеликоптерот „Генијалност“ (Ingenuity) извршил уште еден пробен лет и слетување на Марс, а целиот процес го снимил роверот „Упорност“ (Perseverance). Беспилотното летало досега...

Калеидоскоп 02.08.23 | 16:32

НАСА поради погрешна наредба изгубила контакт со вселенското летало „Војаџер 2“

НАСА интензивно трага по каков било сигнал од вселенското летало „Војаџер 2“ откако го изгуби контактот со леталото, коешто во мигов е оддалечено милијарди километри...

Калеидоскоп 26.07.23 | 20:42

НАСА вежбаше прифаќање и безбедно складирање на примероци од астероид донесени со вселенско летало

Американската Национална воздушно-вселенска администрација (НАСА) изведе симулација на својата прва мисија за прифаќање, пренос и безбедно складирање примероци од...

Калеидоскоп 14.07.23 | 19:58

Роверот на Марс открил органски соедниненија на „Црвената Планета“

Роверот „Упорност“ (Perseverance), којшто беше испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, пронашол остатоци од органски соединенија на „Црвената Планета“. Органските...

Калеидоскоп 01.05.23 | 18:13

Американски научници „знаат“ која година вонземјани ќе воспостават контакт со нас

Тим научници од Универзитетот во Калифорнија верува дека вонземјаните ќе стапат во контакт со Земјата веќе во 2029 година. Пред 20 години, НАСА испрати сигнал до вселенското...

Калеидоскоп 25.03.23 | 10:29

На снимки стари 30 години откриена важна мистерија на Венера што ги интригира научниците

Анализата на снимки стари 30 години покажало дека Венера е геолошки жива планета. Научниците веќе половина век се обидуваат да најдат знаци на вулкански ерупции на Венера,...

Калеидоскоп 11.03.23 | 09:25

Први јасни фотографии од Марс: Роверот на НАСА снимил два необични облаци

Роверот на НАСА ја направил првата јасна фотографија од сончевите зраци на Марс, а целата сцена наликува на морничаво бело зајдисонце на Земјата. Роверот ја снимил оваа...

Калеидоскоп 12.02.23 | 10:03

Роверот на НАСА пронашол јасни докази за постоење на древни езера на Марс

Роверот „Curiosity“ на НАСА пронашол докази дека пред неколку милијарди години на Марс постоеле езера. Роверот снимил карпи издлабени од бранови, што научниците ги упатува...

Калеидоскоп 31.12.22 | 10:02

Tраги од вулканска активност откриени на Месечината

Кинески научници пронашле траги од вулканска активност во примероци од земјени примероци од Месечината, објави списанието „Нејчр астрономи“ (Nature Astronomy). При анализа...

Калеидоскоп 20.10.22 | 13:33

НАСА ги сликаше култните вселенски „Столбови на создавањето“

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ на НАСА ги фотографираl величествените „Столбови на создавањето“, коишто се наоѓаат на далечина од 7.000 светлосни години од Земјата. „Столбовите...

Калеидоскоп 05.10.22 | 20:22

Астероидот во кој удри вселенско летало на НАСА, остава трага од 10.000 километри

Нова вселенска фотографија покажува дека астероидот Диморфос, со којшто намерно се судри леталото „ДАРТ“ на американската Национална воздушно-вселенска администрација...

Калеидоскоп 12.07.22 | 10:29

Претставена првата слика направена со вселенскиот телескоп „Веб“

Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета дека...

Калеидоскоп 10.06.22 | 20:34

Чудни камени кули фотографирани на Марс

Роверот „Curiosity“ на Марс открил многу интересна карпеста формација која се издвојува од вообичаениот пејзаж на Црвената планета. Меѓу песокот и камењата во кратерот...

Калеидоскоп 26.05.22 | 09:05

Огромен астероид в петок ќе помине покрај Земјата

В петок покрај Земјата ќе помине огромен астероид четири пати поголем од Емпаер стејт билдинг. Астероидот ќе „прелета“ покрај нашата планета со брзина од околу 76.000...

Калеидоскоп 15.04.22 | 09:10

Регистрирана најголемата комета во историјата: Со брзина од 22.000 милји на час се движи кон Земјата

Комета со јадро 50 пати поголемо од нормалното се движи кон Земјата со брзина од 22.000 милји на час. Вселенскиот телескоп Хабл на НАСА утврдил дека леденото јадро на кометата...

Калеидоскоп 11.01.22 | 15:27

Научници бараат доброволци кои ќе „ги слушаат“ ѕвездите

Белгиски научници бараат доброволци кои ќе „ги слушаат“ ѕвездите и ќе помогнат во откривањето и категоризација на нови ѕвезди и соѕвездија. На интернет-страницата...