Кинески научници пронашле траги од вулканска активност во примероци од земјени примероци од Месечината, објави списанието „Нејчр астрономи“ (Nature Astronomy).

При анализа на примероците земени со сондата „Чанг-5“, пронајдени се седум минерали, единствени по облик, боја и други одлики. Наулниците веруваат дека тие, можеби во подрачјето на тн. Океан на Бурите (Oceanus Procellarum), навлегле од друго место на нашиот природен сателит и најверојатно биле исфрлени на површината по удар на астероид.

Натамошното хемиско испитување на честичките покажало дека некои од примероците се од вулканско потекло. Покрај тоа, тие имаат нетипичен хемиски состав којшто не се среќава кај другите познати вулкански реголити (хетерогени карпи). Научниците веруваат дека тие се формирани како резултат на низа вулкански ерупции во минатото.

Во мај 2022 година, и американските научници посочија дека половите на Месечината можеби содржат скриени ледени плочи со огромни резерви вода, создадени како резултат на низа масивни вулкански ерупции кои исфрлале облаци водена пареа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.