Ознака: Асаф Адеми
Македонија 06.05.19 | 13:10

Заев лично ќе го избира наследникот на Адеми

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја очекувал оставката од министерот за култура Асаф Адеми, кој денеска објави дека се повлекува од функцијата поради здравствени причини. Тој...

Култура 06.05.19 | 12:30

Министерот Асаф Адеми поднесе оставка

Асаф Адеми, министерот за култура поднесе оставка од функцијата поради, како што тој изјави, здравствени причини. Тој одлуката ја соопшти денеска во седиштето на партијата,...

Култура 02.04.19 | 13:08

Адеми и Богдановиќ ќе потпишат нова програма за културна соработка меѓу Македонија и Црна Гора

Министерот за култура Асаф Адеми на работна средба со вршителот на работите во Амбасадата на Црна Гора во Република Македонија, Јелена Милачи, соопштија од Министерството...

Култура 12.03.19 | 10:24

Министерот Асаф Адеми го укина Фестивалот Денови на македонската музика

По скандалозната програма објавено на 8 февруари, Министерството за култура утрово објави нови резултати за Годишната програма на поддржани проекти од Министерството...

Скопје 09.03.19 | 09:13

Универзалната сала ќе падне чекајќи го Шилегов да прочита сопствено писмо

Во мај годинава ќе биде прва годишнина откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов и тогашниот министер за култура Роберт Алаѓозовски потпишаа писмо со намери, со...

Култура 19.02.19 | 09:57

Заев и Адеми ќе ја ревидираат Годишната програма: Треба да видиме дали постои одговорност и како е направена поделбата на проектите

Премиерот Зоран Заев најави дека на средба со министерот за култура Асаф Адеми ќе бидат разгледани жалбите за Годишниот конкурс за финансирање на проектите од областа...

Култура 12.02.19 | 09:10

Вишка: Асаф е жртва затоа што не е дел од клан

Советникот во Министерството за култура, „и ништо друго“, Висар Вишка повторно застана во одбрана на министерот Асаф Адеми за скандалот сораспределбата на годишните...

Економија 10.02.19 | 23:11

Адеми бесен: Дека е примена на работа требаше да се направи хајка?! Ова е скандал!

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ за 24 Вести изјави дека таа долго време чекала на нејзиното...

Македонија 10.02.19 | 21:52

Финансискиот колач не се делел на Албанци, туку на „семјество Албанци со дебели врски“ во ИВЗ

Албанци добија 30% од вкупниот буџет на Министерството за култура. Но, етничкиот критериум не бил единствениот по кој биле распределени парите од Годишната програма...

Македонија 10.02.19 | 15:52

Наместо да создадат работни места за граѓаните, они вработуват свои членови на семејствата

Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа влада да ги вработува роднините во институциите каде што платите се два пати повисоки од минималната плата во земјата, а од друга...

Економија 09.02.19 | 21:37

Во Беса врие кога дознале дека Адеми си ја вработил сестра си во ЕЛЕМ

Врие во Беса Гпстивар откако членовите дознале дека министерот за култура Асаф Адеми ја вработил својата сестра во Електрани на Македонија, објави Тeтовасот. Активисти...

Култура 09.02.19 | 21:11

Адеми: Ќе поднесам оставка ако треба

Министерот за култура Асаф Адеми од Берлин, каде што е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во јавноста во врска со...

Култура 09.02.19 | 15:13

Асаф Адеми од Берлин порача: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството за култура, пред медиумите...

Економија 09.02.19 | 15:05

Асаф Адеми си ја вработил сестрата во ЕЛЕМ

Министерот за култура во владата на Заев, Асаф Адеми ќе остане запаметен по последната распределба на средства од министерството при годишната програма за култура....

Култура 08.02.19 | 22:53

Се јави и министерот Адеми: Во ниту еден случај не сум вршел никаков притисок за избор на некој проект

По првите реакции од објавената Годишна програма за поддршка на проекти од културата, ресорниот министер Асаф Адеми преку статус на „Фејсбук“, кој Министерството...

Култура 08.02.19 | 20:28

Бужаровска: Владата на РМ страшно ги понижи сите дејци во ова поле, а нанесе и срам по етничка основа

Писателката Румена Бужаровска реагира на распределбата на средствата од Годишната програма на Министерството за култура и резултатите од годишнитe конкурси за проекти...

Култура 08.02.19 | 18:31

Срамота сте, драги мои скендeрбегчиња!

Најскапиот проект од културата поддржан од Министерството за култура со безобразни 6,5 милиони денари е операта „Скендербег“ поставена во Македонската опера и балет...

Култура 25.01.19 | 17:57

Заштитата на авторското право тема на средбата на министерот за култура, Асаф Адеми и Фабиана Буенавентура Канино од шпанското Здружение на автори и издавачи

Министерот за култура Асаф Адеми во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со г-ѓа Фабиана Буенавентура Канино, претседател на шпанското Здружение...

Култура 15.01.19 | 14:51

На Адеми не му требаат веќе советите од Теодосиевски и Барџиева, за Алаѓозовски тоа е погрешен чекор

Министерот за култура Асаф Адеми им се заблагодари за досегашната соработка на неговите советници Златко Теодосиевски и Донка Барџиева Трајковска укажувајќи дека...

Култура 03.01.19 | 14:39

Министерот за култура Адеми на новогодишен концерт во Виена

Министерот за култура Асаф Адеми присуствуваше на Новогодишниот концерт на Виенската државна опера, соопштија од Министерството за култура. Министерот за култура...