Ознака: антикризни мерки
Економија 02.12.23 | 14:44

Фајнанс тинк: Ризични владини мерки

Институтот за економски анализи Фајнанс тинк (Finance Think) смета дека владиниот пакет антикризни мерки е со зајакната компонента на таргетираност кон граѓани, домаќинства...

Економија 01.12.23 | 09:01

Владата ги залажува граѓаните со наводни антикризни мерки од 1.000 денари со кои можат да купат два килограми кашкавал

Владата ги залажува граѓаните со наводни антикризни мерки од 1.000 денари, со кои едвај може да се купат 2 килограми кашкавал. Власта се однесува безобразно, затоа што...

Економија 28.11.23 | 14:34

За основците и средношколците по 1.200 и 1.800 денари во следните шест месеци, ваучери за студентите, по 3.000 денари за пензионерите

На денешната владина седница е усогласен деветиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра. Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност насочени кон...

Економија 27.11.23 | 12:05

Над 400 000 граѓани ќе бидат опфатени со антикризните мерки, се очекува Владата да ги усвои утре

Над 400 000 граѓани, пензионери,  ученици, студенти, самохрани родители, ќе бидат опфатени со антикризните мерки треба да бидат усвоени утре на седница на Владата, најави...

Економија 07.11.23 | 12:00

Ќе има нов пакет антикризни мерки

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека новиот пакет антикризни мерки може да се очекува кон средината или кон крајот на идната недела. Пакетот...

Економија 09.10.23 | 13:16

Бесими: Нивото на инфлација продолжува да се намалува, наскоро и нов пакет антикризни мерки

Нивото на инфлација во септември 2023 продолжува да се намалува на 6,6 проценти, (од 8,3 проценти август) и е намалена трикратно во споредба со пикот на кризата во октомври...

Економија 09.02.23 | 18:05

Ковачевски: Со антикризните мерки ги помагаме компаниите, се бориме за секое работно место

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска беше во посета на фармацевтската компанија „Бионика Фармацеутикалс“.   За...

Економија 12.11.22 | 09:51

СДСМ: Со мерките ја спасивме економијата

За време на најтешката светска економска криза, преку навремени и ефикасни мерки и политики Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски успеа да ја спаси...

Македонија 04.11.22 | 18:06

Мерките за помош идната недела на комисиска расправа, ВМРО-ДПМНЕ предлага повеќе пари за граѓаните

Антикризните мерки наредната недела треба да се најдат на Комисиска расправа во Собранието. Пензионерите и ранливите групи на граѓани во исчекување на ветената помош,...

Економија 12.10.22 | 09:04

Власта доколку престане да краде ќе има пари да им помогне на граѓаните и стопанството

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека мерките кои ги нуди владата се гол маркетиншки трик. Сметаат дека тие ниту се навремени, ниту се таргетирани, ниту се решение за проблемите. Тие...

Економија 09.10.22 | 19:25

Нов пакет мерки за финансиска поддршка на ранливи категории граѓани, пензионери и компании

Владата на Република Македонија, на денешната, 88-ма седница, донесе повеќе предлог мерки за поддршка на граѓаните и компаниите, во време на економско-енергетска...

Економија 09.10.22 | 17:13

Ранливи категории граѓани и пензионери со ниски пензии ќе добијат финансиска помош во наредните четири месеци

По 3.000 денари месечно во наредните четири месеци, или вкупно 12.000 денари, ќе примаат 42 000 граѓани од ранливи категории, предвидува пакетот антикризни мерки за справување...

Македонија 09.10.22 | 16:10

Ковачевски и Бектеши очекуваат сите пратеници да ги поддржат законските измени за спроведување на антикризните мерки

Од идниот месец пензионерите може да ја очекуваат најновата владина поддршка доколку Собранието ги изгласа потребните законски измени, соопшти денеска премиерот Димитар...

Економија 07.10.22 | 23:16

Ковачевски: Струјата за граѓаните е 80% субвенционирана, следат антикризни мерки за најранливите

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во интервју за „КликПлус“ на ТВ21 истакна дека Владата прави се за да обезбеди дополнителни антикризни мерки за граѓаните и стопанството...

Економија 05.10.22 | 09:48

Денеска е дед лајнот на повикот за помош од стопанствениците: Економскиот совет ќе расправа за нови антикризни мерки

Владата за денеска во 12 часот ја закажа седницата на Економскиот совет. Една од темите се очекува да бидат дополнителните антикризни мерки со кои би се ублажил ценовниот...

Економија 01.08.22 | 10:31

Антикризни мерки ќе има, но само за ранливите категории

Владата и Министерството за финансии подготвуваат нови антикризни мерки за компаниите и граѓаните и штом ќе бидат изготвени тие ќе бидат презентирани на јавноста,...

Економија 31.07.22 | 18:55

Ковачевски се пофали дека Владата подготвува нови антикризни мерки

Владата и Министерството за финансии подготвуваат нови антикризни мерки за компаниите и граѓаните и штом ќе бидат изготвени тие ќе бидат презентирани на јавноста,...

Економија 31.07.22 | 14:58

Министерството за финансии работи денес на неработен ден за да подготви нови антикризни мерки

Владата и Министерството за финансии подготвуваат нови антикризни мерки за компаниите и граѓаните и штом ќе бидат изготвени тие ќе бидат презентирани на јавноста,...

Македонија 30.07.22 | 13:09

СДСМ: Ја поддржуваме домашната економија, нови 280 договори за поддршка со компании

И во време на светска економска криза, Владата и институциите предводени од СДСМ продолжуваат со поддршка на домашната економија. Следува потпишување на нови 280 договори...

Економија 29.06.22 | 16:30

Ковачевски: Навремените антикризни мерки ги спречија ценовните шокови и го заштитија стандардот на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски денеска во одговор на пратеничко прашање истакна дека навремените антикризни мерки ги...