Ознака: 5ре
Култура 27.05.22 | 23:05

Мицкоски на театарска претстава во Велес во рамките на на фестивалот ,,5РЕ”

Заедно со членот на Извршниот комитет Зоран Љутков , градоначалникот на Велес, Марко Колев и пратеникот Игор Здравковски на одлична театарска претстава ,,Не се клади...

Култура 20.05.22 | 16:53

Драмски со „Странци“ вечерва гостува на првото издание на театарскиот фестивал „5ре“ во Велес

Со претставата „Странци“ на режисерката Нела Витошевиќ, Драмски театар вечерва во 20 часот ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“...

Култура 19.05.22 | 20:13

Започнува фестивалот „5ре”, Џамбазов и Колев се поклонија пред бистата на Прличко

Пред самиот почеток на фестивалот “5ре” во чест на великанот Петре Прличко, му оддадовме почит на бистата посветена на него во Младинскиот парк. Заедно со неговиот...

Култура 19.05.22 | 13:13

Вечерва се отвора театарскиот фестивал „5ре“ во Велес посветен на Петре Прличко

Вечерва во 20 часот во Народниот театар „Јордан Хаџи-Констатинов Џинот“ во Велес свечено ќе биде отворен театарскиот фестивал „5ре“ посветен на бардот на македонското...