Ознака: 23 октомври
Македонија 04.12.20 | 08:53

Австриски експерт „љубезно“ нè замолува да се откажеме од славење на „11 Октомври“ и „23 Октомври“ за да не ја лутиме Бугарија

Австрискиот експерт Гунтер Фелингер во интервју за Алфа ТВ бара Македонија да се откаже од празнување на „11 октомври и „23 октомври“ за да не ја лутиме Бугарија во преговорите. Тој...

Македонија 23.10.20 | 11:38

Џафери: Со овој празник се одбележува зародишот на револуционерната организација која довела до Илинден од 1903 година

Во честитката до граѓаните претседателот на Собранието Талад Џафери вели дека со празникот 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, се одбележува...

Македонија 23.10.20 | 11:19

ВО ЖИВО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ против мафијата, за правда и слобода

ВМРО-ДПМНЕ денеска со почеток во 12 часот одржува протест со автомобили, како што велат против мафијата, за правдата и слободите. Протестот започнува од две собирни точки...

Македонија 23.10.20 | 10:28

Заев: Денеска со гордост се сеќаваме на македонските револуционери

Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои им се поклонуваме и...

Колумни 21.10.20 | 21:46

Честит 23 Октомври ВЕЛИГДЕН на слободата на МАКЕДОНИЈА

Ламбе Арнаудов ВМРО-ДПМНЕ, Христијан, СПОКОЈ ЗА МАКЕДОНИЈА ВМРО – историско и ВМРО-ДПМНЕ ТЕ сакаме затоа што ТИ си спокој на Македонија и од срце ти посакуваме среќа...

Македонија 21.10.20 | 17:52

ВМРО-ДПМНЕ на протест со автомобили од Скопје кон Штип на Денот на македонската револуционерна борба

На 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили...

Македонија 23.10.19 | 13:59

Заев паѓа зашто го издаде Гоце Делчев, тргуваше со Македонија, донесе омраза

Во говорот по повод 23 Октомври – Денот на македонската револузионерна борба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред се осврна и на актулените политички прилики. Каква...

Македонија 23.10.19 | 13:53

23 Октомври е потсетник колку е скапа слободата и колку треба да ја чуваме Македонија

Одново сме пред голем предизвик, овој пат судбоносен за иднината на нашата земја. И има две работи кои се јасни. Првата, никогаш нашиот народ не живеел потешко време,...

Македонија 23.10.19 | 13:22

Заменик-министер и Стојанче Ангелов му се поклонија на Гоце Дечлев во име на Владата

Делегацијата на Владата што ја предводеше заменик-министерот за култура Владимир Лазовски, придружуван од Стојанче Ангелов, национален координатор за прашања поврзани...

Македонија 23.10.19 | 12:39

Во живо од Прилеп: Обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Во домот на култура „Марко Цепенков“ во Прилеп во 13 часот ќе се одржи настан по повод Денот на македонската револуционерна борба, а ќе се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 23.10.19 | 12:01

Силјановска: Никој нема право да не обезнародува, обезличува и обезименува!

Професорката Гордана Силјановка Давкова со честитка за 23 октомври, Ден на македонската револуционерна борба, упати порака до македонскиот народ дека наше право е да...

Македонија 23.10.19 | 11:49

Заев: Нека е честит 23 октомври – Ден на македонската револуционерна борба!

 Зоран Заев упати честитка по повод 23 октомври, Ден на македонската револуционерна борба. Денес им се поклонуваме и ги чествуваме храбрите дејци на македонската револуционерна...

Македонија 23.10.19 | 10:50

Груевски: Нека е вечна, европска, демократска, слободна, праведна, економски силна и суверена Македонија!

Поранешниот премиер Никола Груевски упати честитка до македонскиот народ по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Нека ни е честит и нека е...

Македонија 23.10.19 | 10:46

Џафери: Овој празник нека не потсети на битките за градење силна држава

Претседателот на Собранието, Талат Џафери  упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Ви посакувам денешниот ден...

Македонија 23.10.19 | 10:08

Мицкоски: Нека е вечна борбата за Македонија – цврсто верувам дека обновата ќе дојде!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.  23 Октомври е темелот на кој...

Македонија 23.10.19 | 09:34

Пендаровски го честита 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба. Почитувани...

Македонија 23.10.19 | 09:06

Денеска го славиме Денот на македонската револуционерна борба

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод, владина делегација предводена од заменик-министерот за култура...