Ознака: 100 дена влада
Македонија 28.12.20 | 21:40

Анкета: Најслаба доверба за Владата на Заев во споредба со која било друга Влада во првите 100 дена

На прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата: 2,46 е средната оценка што и` ја дале испитаниците во најновата анкета спроведена од Телма и МЦМС. На скалата...

Македонија 25.12.20 | 13:33

Сакал некој или не, Македонија ќе биде правна држава, вети Маричиќ

Министерот за правда Бојан Маричиќ, на прес-конференцијата по повод 100 дена Влада, кажа дека во понеделник Советот за реформи во судството ќе ја потврди методологијата...

Македонија 14.12.20 | 14:11

Мицкоски: Нема да учествувам на лидерска средба организирана од претседателот Пендаровски

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција рече дека тој нема да учествува на евентуална лидерска средба којашто би дошла...

Македонија 14.12.20 | 14:04

Мицкоски: Изминатите 100 дена на Владата се вистинско фијаско

Изминатите 100 дена на Владата се вистинско фијаско и продолжение на низата која трае четири долги години – години на промашувања, криминал и неуспеси. Ова се најлошите...

Македонија 14.12.20 | 13:38

Николовски: Институциите треба да покажат ред, работа и дисципилина

Фокусирани сме на системски подобрувања за превенирања и одвраќања од корупција и криминал за да имаме правично оштество во кое редот, правдата, поредокот и напредокот...

Македонија 14.12.20 | 13:15

Премиерот се пофали со состојбите во здравството

Премиеро Зоран Заев е задоволен од начинот на кој Владата што ја предводи се справила и се справува со ковид-кризата. На прес-конференцијата во Владата по повод 100 дена...

Македонија 14.12.20 | 13:06

Заев задоволен од сработеното: Продолжуваме како и во првите 100 дена

На прес-конференција во Владата по повод 100 дена од работењето на Владата, премиерот Заев, заедно со првиот заменик-претседател и министер за политички систем и односи...

Македонија 14.12.20 | 12:37

Груби: Ќе ве прашам во 2024 година дали сме работеле добро

Вицепремиерот Артан Груби на денешниот отчет за 100 дена од работењето на владата на СДСМ порача дека оваа политичка гарнитура ќе продолжи со борбата против корупцијата,...

Економија 11.12.20 | 14:59

Сто дена Заев, сто дена загуби, нема инвестиции

За 100 од оваа старо-нова Влада македонските граѓани добија само загуби. Нема инвестиции, нема нови автопати, нема патишта, нема железници, пруги, нема мостови, нема инфраструктурни...

Македонија 10.12.20 | 21:32

Селмани: Актуелната влада дезориентирана во првите 100 дена

Актуелната влада предводена од премиерот Зоран Заев во обидот да ги реши прашањата како што се спорот со Бугарија и интеграцијата, се чини дека ја заборави загриженоста...

Македонија 10.12.20 | 13:02

Ни еден од стоте дена влада, Македонија нема влада, туку импровизира политика

Експертите и аналитичарите едногласни, проценуваат дека Владата не направи ништо значајно за доброто на граѓаните во првите сто дена. Тие исто така велат дека првите...

Македонија 09.12.20 | 17:39

Нема медицински кадар, нема клинички, нема заштите ниту 100.000 денари плата – 100 дена неспособна влада

Во здравството загубите се плаќаат со човечки животи, рече денеска претседателот Христијан Мицкоски на прес-конференција организирана по повод 100 дена Влада. Мицкоски...

Економија 09.12.20 | 15:26

Полоша година од воената 2001: Рецесија, задолжување, 50 илјади невработени, капитални инвестиции нема, странските инвеститори си заминуваат…

Не знаат во економијата, во здравството се хаотични, во надворешната политика наместо со принципи и мудрост, постојано се коцкаат со идентитетските прашања. И многу...

Македонија 09.12.20 | 14:59

Мицкоски: За 100 дена Влада добивме вето за ЕУ, рецесија, пропадната банка, поскапа струја и 1.400 загубени животи

Поминуваат 100 дена од старо новата влада. Овие 100 дена се продолжение на низата која трае 4 долги години на промашувања, криминал и силни неуспеси. Затоа велам дека не...

Македонија 08.12.20 | 12:51

Илиевски за 100 дена Влада: 2 милијарди задолжување, компир резултати, датум не оваа среда, туку другиот петок…

Богдан Илиевски за 100 дена Влада, напиша на фејсбук: -2 милијарди задолжување, компир резултати -Одбиле членство во ЕЕЗ -Датум не оваа среда, туку другиот петок -Фашизмот...

Македонија 08.12.20 | 08:48

Сто дена влада 1.300 мртви од корона, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче

Додека Филипче говори дека пикот на ковид епидемијата поминал, додека Заев вели дека успешно се справува, а Ангелов вели дека се е под контрола илјадници луѓе дневно...

Македонија 08.12.20 | 08:22

100 дена Влада: министрите задоволни, опозицијата најавува гласање доверба

На 30 август Собранието ја избра новата Влада со 62 гласа „за“. „Тенкото“ мнозинство, според премиерот Зоран Заев, не требаше да биде пречка за ефикасно спроведување...

Македонија 14.09.20 | 20:27

Простор од 100 дена за нова влада нема, бидејќи и нема нова влада

Ние како народ, и ние како партија, како ВМРО-ДПМНЕ треба да направиме се за да се спречи бугарсаката пропаганда. Простор од 100 дена за нова влада нема, бидејќи и нема нова...

Македонија 30.10.19 | 22:21

Мицкоски: Во првите 100 дена од нашата влада граѓаните ќе ги почувствуваат промените

Во првите 100 дена граѓаните ќе почувствуваат огромна разлика споредено со тоа што беше изминатите еве веќе трета година влада на СДСМ и Зоран Заев, изјави Христијан...

Економија 25.10.19 | 14:20

Мицкоски: Имаме план за економски бум во првите 100 дена од новата влада

Неуспешните политики на Зоран Заев и оваа арамиска влада не можат да се премолчат. Оваа влада уништува стандарди и носи лоши резултати, уништувајќи ги животите на граѓаните,...