По настапот во Диселдорф, македонските ракометари со воз заминаа за Берлин каде што на 14 јануари ќе играат против домаќинот Германија, а два дена подоцна и со Швајцарија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.