Репрезентацијата на Фарски Острови е противник на македонската машка ракометна селекција во баражот за пласман на Светското првенство 2025 кое ќе се одржи во Хрватска, Норвешка и Шведска.

Македонија беше во групата на привилигирани репрезентација, а Фарските Острови беа една од селекциите кои не ги посакувавме.

Првите натпревари од баражот се играат на 7 или 8 мај, реваншите се на 11 или 12 мај. Во првиот дуел гостуваме, реваншот го играме во Скопје.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.