Македонскиот ракометен шампион ЖРК Ѓорче Петров го доби тимот на Елче за противник во четвртфиналето на Европскиот куп на ЕХФ, одлучено е на денешната ждрепка во Келн.

„Лавиците“ првиот натпревар во четвртфиналето ќе го играат на гостински терен.

Другите двојки за четвртфиналето во третото по квалитет клупско натпреварување под покровителство на ЕХФ се:

Гранољерс (Шпанија) – Гран Канарија (Шпанија)
Михаловце (Словачка) – Венло (Холандија)
Бенфика (Португалија) – Јаликаваспор (Турција).

Четвртфиналните пресметки се закажани за 9/10 и на 16/17 март.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.