Италијанскиот атлетичар Алберто Нонино заврши последен на трката на 400 метри на Светското првенство до 20 години во Кали, Колумбија, откако доживеа незгода на патеката.

Иако беше еден од фаворитите и трката ја започна со водство, 18-годишникот почна да забавува откако му се скина шорцот и почна да ја прилагодува својата спортска опрема и да си ги крие интимните делови со рацете. Поради ова, тој не можеше да трча нормално, а на крајот целосно ја загуби концентрацијата и целосно се откажа кога виде дека сите го престигнаа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.