Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија во верзиите ВБА и ВБЦ, како и поранешен олимписки шампион, Александар Поветкин, е назначен за заменик гувернер на Областа Вологда.

Поветкин ќе биде одговорен за патриотско образование на младите, привлекување на жителите кон спорт и здрав начин на живот.

Славниот поранешен боксер со децении е важен член на славјанско-руската патриотска заедница.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.