Ознака: бокс
Останати спортови 16.09.21 | 15:28

Медалистите на Светското првенство во бокс првпат ќе добијат парични награди

За првпат во 75-годишната историјата, Меѓународната боксерска асоцијација (АИБА) на медалистите на претстојното Светско првенство ќе им додели парични награди. Како...

Останати спортови 03.09.21 | 16:03

Борбата беше кобна за нејзиниот живот: Млада боксерка почина во рингот

Мексиканската боксерка Јанет Закаријас починала во болницата во Монтреал по пет денови битка кои ги минала во кома. Ова е вест која денеска ја соопшти промоторот на...

Останати спортови 20.07.21 | 22:02

Tоа ќе биде спектакл: Џошуа и Усик ќе боксуваат на стадионот на Тотенхем пред 60.000 гледачи

Бокс мечот меѓу бранителот на титулата светски првак во тешка категорија, Британецот Ентони Џошуа и Украинецот Олександр Усик ќе се одржи на 25 септември на стадионот...

Останати спортови 27.05.21 | 19:19

Дарко Панчев коментира бокс

Легендата Дарко Панчев ја поздравува балканската лига во бокс.Тој вели дека во поранешна Југославија имало силна боксерска лига и оти е добро што почнува вакво регионално...

Останати спортови 25.04.21 | 21:50

Македонски боксер Горјан Славевски ја освои европската УБФ титула

Македонскиот професионален боксер, Горјан Гого Славески, ја освои титулата во УФБ верзијата до 76 килограми на турнир во Минхен, Германија. За 26-годишниот Македонец ова...

Останати спортови 12.04.21 | 10:26

Немаше потреба од одбројување: Ваков нокаут не сте виделе

Боксерот од Нигерија Ефе Ајагба брутално го нокаутираше Брајан Ховард. Ваков нокаут не паметат љубителите на боречките спортови. Еве толку силно го удри ривалот што...

Останати спортови 13.12.20 | 09:46

Џошуа го „здроби“ бугаринот Пулев

Во Лондон Ентони Џошуа со нокдаун го совлада бугарскиот предизвикувач Кубрат Пулев и така ги задржа ВБО, ВБА, ИБФ и ИБО титулите светски шампион во бокс во тешка категорија. Британецот...

Останати спортови 09.12.20 | 13:25

Откако заработи 10 милиони за дуелот со Рој Џонс џуниор, Тајсон прифатил дуел против Ивандер Холифилд

Откако дуелот меѓу Мајк Тајсон и Рој Џонс џуниор генерираше 80 милиони долари,м во најава е уште еден босерски спектакл во кој би учествувале две легенди на благородната...

Останати спортови 06.12.20 | 13:18

Боречки дуел прерасна во боречка вештина

Двајца руски борачи како да заборавија дека се на натпревар, па почнаа да користат тупаници, што секако не е во традиција во овој спорт. Алан Багаев и Бабули Колоев требаше...

Останати спортови 09.10.20 | 22:58

Легендите повторно во рингот: Со спектакуларно видео Тајсон го најави дуелот со Рој Џонс Џуниор

Поранешниот апсолутен шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, со посебна видеонајава го потврди враќањето во боксерскиот ринг. Тајсон на 28 ноември ќе ги вкрсти ракавиците...

Останати спортови 23.02.20 | 08:58

Фјури е нов крал во боксот: Го нокаутираше Вајлдер и му ја одзеде круната

Тајсон Фјури се врати на врвот, по втор пат е шампион во тешка категорија откако го доби големиот меч против Вајлдер. Големи честитки за Дионтеј Вајлдер, тој покажа срце...

Останати спортови 15.12.19 | 18:16

Александар Волкановски е нов светски шампион во УФЦ

Александар Волкановски, австралиски натпреварувач во мешани боречки вештини со македонско потекло е нов светски шампион во перолесна категорија во престижната УФЦ-серија. Тој...

Останати спортови 08.12.19 | 14:39

Си ја врати титулата во тешка категорија: Како Џошуа го победи Руиз

Британскиот боксер Ентони Џошуа (веќе 23-1, 21 КО) си ги врати титулите во тешка категорија, откако го совлада Американецот Енди Руиз (веќе 33-2, 22 КО) во реваншот меѓу двајцата. Ремените...

Останати спортови 24.11.19 | 16:56

„Кинг Конг“ го победи „Бронзениот бомбер“: ВБЦ титулата решена со нокаут

Дионтеј Вајлдер го нокаутираше Луис Ортиз во многу очекуваниот натпревар за титулата во ВБЦ. Битката за трофејот се одржа во „Гранд Гарден Арена“ во Лас Вегас пред...

Вести 18.11.19 | 18:50

Потпретседателката на српската Влада ослабе 18 килограми и почнува да тренира бокс

Потпретседателката на српската Влада, Зорана Михајловиќ наскоро ќе почне да тренира бокс. Одговарајќи на прашањата на новинарите како успеала да ја дотера линијата,...

Останати спортови 17.10.19 | 09:31

Американскиот боксер Деј почина во болница четири дена по страшниот нокаут во Чикаго

По четиридневна битка за својот живот амеиканскиот боксер Патрик Деј им подлегна на тешките повреди на мозокот кој ги заработи на борбата против својот сонародник...

Естрада 31.05.19 | 22:56

Вељко го нокаутира Хрватот за 90 секунди, Цеца гледаше

Вељко Ражнатовиќ го разби Хрватот Петар Мрваљ во крузер категоријата. Борбата траеше само 90 секунди по што Петар беше патосиран. Вељко удираше десни кроше удари за кои...

Останати спортови 14.04.19 | 19:31

Mакедонецот Даниел Стефановски стана светски шампион

Македонскиот кик боксер Даниел Стефановски го совлада својот противник Софијан Алилуше од Франција за светската титула ИСКА и стана светски шампион. ИСКА е една од...

Скопје 18.03.19 | 12:32

Базенот што стана сала за бокс, по девет години повторно е базен во СЦ „Борис Трајковски“

Базенот што беше пренамент во сала за бокс во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ повторно стана базен, соопштија од спортскиот центар. Базенот е долг 12 метри, широк...

Останати спортови 23.02.19 | 19:25

Два куршума во грбот на тренерот на боксерската репрезентација на Србија

Тренерот на боксерската репрезентација на Србија, Мане Манчета (38) ранет е синоќа во Белград одкако непознат напаѓач му испукал два куршума во неговиот грб. Тој по пукањето...