Новак Ѓоковиќ заедно со Данил Медведев се единствените тенисери кои не плаќаат данок во својата земја. Тие за свое живеалиште го одбраа Монте Карло каде данокот е нула отсто.

За разлика од нив, останатите тенисери како Надал, Алкараз, Федерер, Мареј уредно си плаќаат даноци во своите земји кои воопшто не се ниски.

Еве ја листата.

Новак Ѓоковиќ – Монте Карло – 0%

Роџер Федерер – Базел – 30%

Рафаел Надал – Марбела – 56%

Енди Мареј – Обединето Кралство – 45%

Тековни Топ 5 на АТП листата и данок:

Новак Ѓоковиќ – Монте Карло – 0%

Карлос Алкараз – Мурсија – 56%

Јаник Синер – Монте Карло – 0%

Данил Медведев – Монте Карло – 0%

Андреј Рубљов – Москва – 15%Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.