Кармата е чудо! Австралиската либерална партија остана без премиер по една деценија неприкосновена моќ. Партијата на Скот Морисон доживеа тежок пораз на изборите, а сега поранешниот премиер се најде на листата на оние кои преку Новак Ѓоковиќ се обидоа да соберат поени и скапо платија.

Морисон беше актерот во една од најсрамните епизоди во историјата на спортот кога неговата влада во јануари го избрка најдобриот светски тенисер од Австралија, иако тој имаше медицинско ослободување, кое првостепениот суд го одобри и му даде виза. да учествува на Грен слем турнирот.

Но не е само тој. Истата судбина ја доживеа и Алекс Хок Министер за имиграција во владата на Морисон, кој повеќе нема да биде на таа функција.Тој ја поништи одлуката на судот да му дозволи на Новак да настапи на Австралија опен и му ја укина визата. Тој даде цинично објаснување дека овој случај не е за право, туку за дисциплинирање на антивакцините.

Освен што на изборите ја загуби министерската функција, медиумите ја открија и темната страна на Хок од младоста. Во 2002 година, како претседател на Младите Либерали, тој рекол: „Ние сме расисти! Ние сме сексисти!

Австралискиот тенисер Алекс де Минор беше првиот тенисер кој јавно го критикуваше Новак поради неговата намера да игра на турнирот во Мелбурн со лекарско ослободување. На прес-конференцијата тој даде цинични одговори на прашања поврзани со најдобриот тенисер во светот.

Тој беше под истрага на шпанските власти бидејќи користел лажен пасош КОВИД. Освен него, под лупа на истражителите беа и многу други врвни спортисти, музичари и актери.

Судијата Сорен Фримел

Кога Ѓоковиќ ја удри со топката Лаура Кларк на УС Опен во 2020 година за време на мечот со Карен Буста, овој судија беше првиот службеник кој разговараше со Новак на теренот.
Судијата е е суспендиран поради неетичко однесување. Помлад судија го обвини за злоупотреба на службената должност, односно испраќање непримерни коментари и повици од сексуална природа, а суспензијата следеше по петмесечна истрага.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.