Новак Ѓоковиќ, првиот светски рекет и најдоминантниот тенисер во историјата на „белиот спорт“, го собори рекордот на славната Германка Штефи Граф и стана апсолутен светски тениски рекордер со 378 недели на врвот на АТП листа.

Новак со тоа стана првиот тенисер што стигнал до првото место откако претходно беше петти на ВТА-листата, со што ги надмина великаните како Пит Сампрас, Андре Агаси, Карлос Моја и младата надеж Карлос Алкараз, кој успеа од четвртата позиција.

Но, Ѓоковиќ, што е уште поважно за навивачите, на тој начин го трасираше патот кон вечноста, кој се здоби со услови да ја надмине Граф, која во исклучително богата кариера помина 377 недели на чело на ВТА листата.

Колку ова е голем успех покажува и тоа што Ѓоковиќ далеку зад себе го остави Роџер Федерер, кој помина 310 недели на чело на АТП листата, потоа Пит Сампрас (286), Иван Лендл (270), Џими Конорс (268), а најблизок активен тенисер е Рафаел Надал со 209 недели.

Меѓу играчите кои беа активни на чело на АТП караванот беа Енди Мареј (41 недела), Карлос Алкараз (20 недели) и Данил Медведев (16).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.